Politika

Zašto je regionalni projekat koji su pokrenuli Vučić, Zaev i Rama neprihvatljiv za Crnu Goru

Crna Gora nema interes da pristupi regionalnoj inicijativi „Otvoreni Balkan“

Ako premijeru Dritanu Abazoviću to nije jasno predlažemo mu da upita predstavnicu Evropske zelene partije u Evropskom parlamentu Violu fon Kramon, koja će mu obrazložiti stav koji je iznijela da je „Otvoreni Balkan“ opasna inicijativa, kazao je portparol Socijaldemokrata Nikola Zirojević.

Ilustracija Foto: RFE/RL
Ilustracija
PobjedaIzvor

Poslanica Evropske zelene partije u Evropskom parlamentu poručila je da Otvoreni Balkan predstavlja pokušaj da se uspostavi paralelna struktura za regionalnu saradnju koja nije uključena i nije zasnovana na normama ili standardima Evropske unije. Sagovornici Pobjede Miloš Nikolić, Nikola Zirojević, Adel Omeragić i Borislav Banović ukazuju da Crna Gora nema interes da pristupi ovoj inicijativi.

"Crna Gora nema nikakav interes da pristupi regionalnoj inicijativi „Otvoreni Balkan“, kako iz razloga političke, tako i ekonomske prirode, a ako premijeru Dritanu Abazoviću to nije jasno predlažemo mu da upita predstavnicu Evropske zelene partije u Evropskom parlamentu Violu fon Kramon, koja će mu obrazložiti stav koji je iznijela da je „Otvoreni Balkan“ opasna inicijativa", kazao je portparol Socijaldemokrata Nikola Zirojević.

Fon Kramon je, kako je izvijestio N1 ocijenila da je „Otvoreni Balkan“ opasna inicijativa, te da predstavlja „pokušaj da se uspostavi paralelna struktura za regionalnu saradnju koja nije uključena i nije zasnovana na normama ili standardima Evropske unije“.

NEPOVJERENJE

Smatra da „Otvoreni Balkan“ djeluje kao konkurencija Berlinskom procesu, ali i da je potreban novi samit ili inicijativa koja će proisteći iz Berlinskog procesa.

Poslanica u Evropskom parlamentu i izjevstilac EP za Kosovo Viola fon Kramon se i više puta sastajala sa premijerom Abazovićem i pružala mu otvorenu podršku.

Ovo nije prvi put da se iz Evropskog parlamenta izražava nepovjerenje prema regionalnoj inicijativi. Poslanici EP, sredinom maja, amandmanskim djelovanjem na Izvještaj o Crnoj Gori konstatovali su da bi trebalo biti oprezan prema „Otvorenom Balkanu“. Naglasili su da bi sva regionalna ekonomska saradnja na Zapadnom Balkanu trebalo da bude inkluzivna i prihvatljiva za svih šest zemalja, kao i da bi morala da uspostavlja saradnju na ravnopravnoj osnovi uz jačanje daljeg usklađivanja sa standardima i evropskom pravnom tekovinom.

I drugi evropski zvaničnici slično su govorili o ovoj inicijativi. Tako su i specijalni predstavnik EU za Zapadni Balkan Miroslav Lajčak i predsjedavajući odbora za vanjske poslove Evropskog parlamenta Dejvid Mekalister nedavno istakli da EU podržava svaku inicijativu koja je inkluzivna i zasniva se na evropskim vrijednostima.

Direktnu podršku jedino je dao predsjednik Evropskog vijeća Šarl Mišel koji je pozvao Crnu Goru, Kosovo i Bosnu i Hercegovinu da se pridruže inicijativi, jer smatra da će olakšati približavanje Zapadnog Balkana EU.

Ipak, stavovi crnogorske stručne i političke javnosti su podijeljeni po ovom pitanju. Oštri protivnici pridruživanja inicijativi u njoj prepoznaju hegemonističke pretenzije Srbije i alternativu EU, dok je pobornici vide kao alat bržeg pristupanja zajednici.

Premijer Dritan Abazović nedavno je kazao kako nije čuo validan argument da „Otvoreni Balkan“ nije dobar za Crnu Goru, a najavio je i da će prisustvovati Samitu inicijative koji se održava 7. i 8. maja u Ohridu. Rekao je da će tamo poći kao gost – posmatrač, ali i istakao da je sve što možemo da upotrijebimo kao mehanizam kako bi postali članica EU prihvatljivo.

Sagovornici Pobjede, portparoli SD-a Nikola Zirojević, Demokratske partije socijalista Miloš Nikolić, Bošnjačke stranke Adel Omeragić, kao i zamjenik predsjednika Socijaldemokratske partije Borislav Banović smatraju da Crna Gora nema interes da pristupi „Otvorenom Balkanu“, a podsjetili su i da smo već dio Berlinskog procesa, koji je pod okriljem EU i koji reguliše regionalnu saradnju.

INTERES DRŽAVE

Zirojević je pojasnio da su razlozi zbog kojih Crna Gora ne bi trebalo da pristupi „Otvorenom Balkanu“ ekonomske i političke prirode.

"U političkom smislu, sasvim je jasno, „Otvoreni Balkan“ je ljepše upakovana verzija „srpskog sveta“ i dominacije Srbije u regionu. U ekonomskom smislu, šteta po Crnu Goru bi bila velika. Pošto premijer nije čuo niti jedan argument protiv ulaska u „Otvoreni Balkan“ pozivamo ga da, na kojem god mediju on odabere, ukrsti argumente sa predstavnikom SD-a i pritom dosta toga i nauči", istakao je Zirojević.

Nikolić smatra da nema potrebe za dupliranjem regionalnih inicijativa, kao i da bi trebalo iskoristiti mehanizme postojećih. Tu, kako je rekao, prvobitno misli na Berlinski proces, a podsjetio je i da su na potrebu inteziviranja regionalne saradnje u okviru ove inicijative zajednički ukazali predsjednik Crne Gore Milo Đukanović i predsjednik Njemačke Frank Valter Štanmajer.

"Crnoj Gori nije potrebna regionalna, već evropska integracija. Fokus rada Vlade treba da bude na ispunjavanju onih mjerila i kriterijuma koji će omogućiti evropsku integraciju Crne Gore, a ne regionalnu integraciju u „Otvoreni Balkan“", istakao je Nikolić.

Zbog toga je, dodao je, ova vlada i dobila podršku DPS-a, a kazao je i da očekuju da aktivnosti na tom planu budu dinamičnije.

"Prema tome, svaka odgovorna vlada treba da razmatra sve inicijative, ali apsolutan fokus ove Vlade, kao i svake naredne, treba da bude na evropskoj integraciji, a ne na regionalnoj u okviru bilo koje regionalneinicijative", naveo je Nikolic.

Zamjenik predsjednika SDP-a Borislav Banovic smatra da postoji više politickih motiva koji su u pozadini insistiranja na „Otvorenom Balkanu“.

MOTIVI

Pozitivan motiv, naveo je, je namjera da se izađe u susret susjednim zemljama i iskazivanje dobre volje prema komšijama.

"Ali užurbano prihvatanje svega što se nudi nije. Ne možemo ući u projekat bez ozbiljne analize, sagledavanja svih dilema i rizika, i bez mirne argumentovane diskusije o svim aspektima ove inicijative", kazao je Banović.

Dodao je da bi nadležne institucije i organi trebalo prvo da daju potrebne informacije, analize i stavove, te ocijenio da je svaki drugi pristup razgovora i odlučivanja o ovoj temi neozbiljan.

"Nedemokratski je i neozbiljno optuživati da svako ko ima pitanje, rezervu to radi iz ličnih, sebičnih političkih i drugih razloga", naveo je Banović.

Smatra da pitanje „Otvorenog Balkana“ nije od takvog značaja da bi bilo u vrhu prioriteta nove vlade, kao i da ne bi trebalo da prihvatamo regionalnu političku agendu predsjednika Srbije Aleksandra Vučića i premijera Albanije Edija Rame ukoliko nijesmo sigurni da je dobra i za nas.

"Ako je „Otvoreni Balkan“ zamjena za EU, ako je to usaglašavanje sa standardima država regiona, a ne sa standardima EU, onda to nije dobro za nas. Mi smo već neke EU standarde usvojili, kontrolu poljoprivrednih proizvoda na primjer. I sada reći da više nećmo kontrolisati kolicinu pesticida u uvezenoj hrani iz regiona bilo bi opasno i rizično. Neko je lijepo uporedio integracije u EU i „Otvoreni Balkan“, da je to kao da umjesto auto-puta koji smo otpočeli zamijenimo sa novim regionalnim putem kroz neispitane krajeve", istakao je Banović.

Portparol BS Adel Omeragić kazao je kako su zadovoljni što je aktuelna vlada kao jedan od prioriteta odredila deblokadu procesa evropskih integracija, te istakao da nam nije potrebna bilo kakva inicijativa koja bi to omela.

"Crnoj Gori ne treba bilo kakva inicijativa koja će na bilo koji način zamijeniti EU integracije. Naš stav je jasan, mi dajemo prednost Berlinskom procesu, on je pod okriljem EU, a Crna Gora, kao prva naredna članica EU treba da slijedi taj put", naglasio je Omeragić.

Naveo je i da se u toj stranci zalažu za još bolje regionalne odnose, ali je i podsjetio da je Crna Gora potpisnica CEFTE cime se obavezala za stvaranje slobodne trgovinske zone za ekonomski i privredni razvoj.

"Na taj načn pokazujemo da smo sposobni da vodimo zajedničku ekonomsku politiku i preuzmemo obavezu i odgovornost za budućnost čitavog regiona, što još više naglašava evropsku perspektivu ovog regiona i želju za pridruživanjem Evropskoj uniji", istakao je Omeragić.

Portal Analitika