Oblak vulkanske prašine nastao nakon erupcije vulkana na Islandu širi se prema jugu Srbije, a trenutno su letovi zabranjeni samo u malom delu vazdušnog prostora na severu Srbije. Sa beogradskog aerodroma za sada su otkazana 22 odlaska zbog vulkanske prašine, a tokom jutarnjih sati realizovano je nekoliko letova ka Crnoj Gori, Grčkoj i Skoplju. Informacije o pravcu širenje oblaka vulkanske prašine objavljuju se na osnovu prognoze koju izdaje Centar za praćenje vulkanskih aktivnosti iz Londona. Agencija za kontrolu letenja je na svoj interent sajt (www.smatsa.rs) postavila linkove preko kojih može da se prati prognoza kretanja oblaka vulkanskog pepela.
Kontrola leta zatvorila je vazdušni saobraćaj iznad sjeverne Hrvatske, a nakon što je zatvoren zagrebački aerodrom Pleso, uskoro se očekuje i zatvaranje ostalih aerodroma u zemlji.
Iako je glavnina oblaka severnije od Hrvatske, dio oblaka, raspršen i oku nevidljiv, nalazi se iznad centralne Hrvatske, zapadne Slavonije, Gorskog Kotara i Istre, saopštio je Državni hidrometeorološki zavod Hrvatske.
Tokom dana, oblaci vulkanske prašine nastaviće širenje na istok i jug Evrope, pa će večeras oko 20 sati dio oblaka biti i iznad najvećeg dijela Hrvatske, uz izuzetak Dalmacije, južno od Makarske i ostrva Brač, a do 2 sata u noći u nedjelju, oblak će biti nad cijelom zemljom. Nad Slovenijom je od sinoć zatvoren vazdušni saobraćaj. Aviosaobraćaj u većini evropskih zemalja obustavljen je zbog širenja oblaka pepela iz vulkana na Islandu.
Svi letovi su obustavljeni u Belgiji, Češkoj, Danskoj, Estoniji, Finskoj, Mađarskoj, Holandiji i Slovačkoj, dok su letovi delimično obustavljeni u Austriji, Francuskoj, Nemačkoj, Italiji, Norveškoj, Poljskoj, Švedskoj i Velikoj Britaniji.
Vazduhoplovni prevoznici kažu da dnevno gube 200 miliona dolara. U petak nisu obavljene gotovo dvije trećine od uobičajenih 28.000 letova dnevno u Evropi, a očekuje se da će danas situacija biti još gora. Šefica Vlade Njemačke Angela Merkel je prisiljena da ostane u Portugaliji, a premijer Norveške Jens Stoltenberg u Švajcarskoj, oboje vraćajući se iz SAD. U dvanaest evropskih zemalja zatvoren je vazdušni prostor. 34 leta ka zemljama severne Evrope su otkazana sa najvećeg aerodroma u Rimu "Fjumičino". Slična situcija je i na aerodromu “Orli” u Parizu. Ipak jednom američkom avionu dozvoljeno je da napusti vazduši prostor francuske. Za takvu odluku nije dato nikavo objašnjenje, što je izazvalo gnijev drugih putnika koji su i dalje zarobljeni na aerodromu. U Norveškoj i Švedskoj avio-saobraćaj funkcioniše samo u sjevernim delovima zemlje, dok je u Švedskoj i Finskoj potpuno zatvoren vazdušni prostor. Finska je saopštila da će prvi avioni poleteti možda tek u nedjelju. Hiljade ljudi iz Azije i Amerike ne može da doleti u Evropu. Tako je na primer putnicima na Tajlandu rečeno da će prvi let za Evropu biti tek početkom maja.