Politika

Crna Gora u EU 2014. godine

Izvor

 

Ministarka za evropske integracije Gordana Đurović najavila je za Portal Analitika da bi Crna Gora pregovore o članstvu sa EU mogla otvoriti iduće, 2011. godine, naglašavajući vjerovanje da bi Crna Gora mogla postati punopravna članica Unije 2014. godine.

- Crna Gora zajedno sa Makedonijom je spremnija od drugih zemalja potencijalnih kandidata za članstvo. Naša država ima veoma dobre pozicije da zacrtani rok ostvari i zato je 2014. naša ciljna godina za članstvo, kazala je Đurović za Portal Analitika.

Ona je dodala da je uvjerena da će Crna Gora biti spremna za članstvo u EU 2014. godine navodeći da je pomenuta godina označena i u inicijativi odnosno zajedničkom pismu Grčke i Austrije prema predsjedavajućem Evropske unije.

- Kada sam govorila o 2018. godini, mislila sam da je to rok kada bi u EU mogle da uđu sve zemlje regiona uključujući i Albaniju. To je krajnji rok do kada niti jedna država regiona Balkana ne bi trebala da ostane van Evropske unije. Ponavljam: naša target godina je 2014, objasnila je Đurović, naglašavajuži da tu godinu državna administracija postavlja kao rok za koji se treba boriti. „Mislim da je taj rok ostvarljiv i realan”, poručila je Đurović.

Dodatni odgovori na 1.800 strana: Ministarka za evropske integracije je kazala da je crnogorska administracija ispisala novih 1.800 strana prijedloga odgovora na dodatna pitanja Evropske komisije, koji će biti usvojeni na sjednici crnogorske Vlade u četvrtak 8. aprila.

- Do sada su bile četiri sjednice Verifikacione komisije i završili smo posao na svim poglavljima osim sa jednim dijelom političkih kriterijuma i poglavlja 23, o kojem smo juče imali sastanak. No, upravo sa jučerašnjim danom, završili smo pripremu svih prijedloga odgovora za sjednicu Vlade, navela je Đurović, dodajući da se u međuvremenu paralelno završava njihovo prevođenje na engleski jezik.

- Kada u četvrtak Vlada usvoji dokument, već u ponedeljak 12. aprila prijevod odgovora biće spreman za predaju od strane stalne misije Crne Gore u Briselu, na posebnom sastanku koji će biti upriličen za predaju dodatnih odgovora, precizirala je Đurović.

0704okvijestdjurovicMože biti još pitanja: Upitana da li očekuje novi paket dodatnih pitanja Evropske komisije, Đurović je odgovorila da je takav scenario moguć, navodeći da je cilj Vlade da dobije Mišljenje Evropske komisije o članstvu Crne Gore na jesen ove godine.

- Niko ne može garantovati da neće biti još pitanja. Mi smo spremni da, ako bude trebalo, odgovorimo na sva dodatna pitanja. Konsultativni proces između Vlade Crne Gore i Evropske komisije je u toku i mi se nadamo da ćemo kvalitetom odgovora postići ono što želimo: Mišljenje Evropske komisije o našem zahtjevu za članstvu na jesen ove godine i dalji naš evropski put, navodi Đurović.

Đurovićka negira spekulacije da su dodatna pitanja posljedica loše sročenih odgovora Vlade Crne Gore. Naprotiv, ministarka tvrdi da je dodatnim odgovorima „korisno precizirano” sve ono što je Evropska komisija htjela da se razjasni.

- Dali smo dodatne podatke za 2009. godinu, kako za ekonomske i finansijske indikatore tako i u oblasti političkih kriterijuma i usvajanja novih zakona, osnivanja novih institucija. Ukratko: pružili smo dogovore na sve što je bilo predmet dodatnog interesovanja Evropske komisije, rekla je ona.

Veće obaveze nakon ratifikacije SSP: Ministarka za evropske integracije ističe da državu Crnu Goru - nakon što su sve države članice EU ratifikovale Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju – čekaju mnogo veće obaveze jer je potrebno sprovesti sve što je dogovoreno.

- Nije tu riječ samo o ekonomskom dijelu obaveza, niti se samo radi o dinamici otvaranja liberalizacije tržišta koje treba da podstakne ekonomsku saradnju. Bitno je ispuniti i dio političkih obaveza, kroz osnivanje Savjeta za stabilizaciju i pridruživanje koji je planiran da se osnuje nakon ratifikacije SSP-a, ističe Đurović, napominjući da će Savjet biti formiran najvjerovatnije sredinom juna ove godine. Ona je objasnila da je u pitanju tijelo visokog političkog nivoa kojeg čine članovi Vlade sa crnogorske strane te visoki predstavnivci Evropske komisije.

- To će tijelo donositi odluke kako se sprovodi Sporazum, kako se delegiraju poslovi Odboru za stabilizaciju i pridruživanje. Praktično, biće zaduženo da prati detaljnu primjenu Sporazuma. To je ključno mješovito tijelo koje treba da radi na unapređenju odnosa Crne Gore i EU u narednoj fazi integracija dok se ne otvore pregovori, rekla je Đurović.

Pregovore otvoriti sa težim pitanjima: Upitana da li očekuje da pregovori sa EU budu otvoreni lakšim ili težim poglavljima, Đurović je kazala da obično države u mukotrpan proces pregovora kreću sa onim što je lakše otvoriti.

- To je bilo iskustvo mnogih država prilikom prethodnog proširenja. Međutim, sugestija prema zemljama regiona a i prema nama je da otvaramo teža poglavlja ranije, a ona lakša kasnije, tvrdi Đurović

- Mi ćemo reći da ćemo pažljivo analizirati i da ćemo biti spremni da otvorimo teža poglavlja u prvom dijelu pregovora. Na taj način želimo da pokažemo posvećenost evropskim integracijamama i demkratskim i ekonomskim reformama u Crnoj Gori i dokažemoi da smo spremni da pričamo o poglavljima koji se tiču ljudskih prava i političkih kriterijuma, zaključila je ministarka Gordana Đurović za Portal Analitika.

Nenad Zečević

pridruživanju
Portal Analitika