Podaci IJZCG ukazuju da su obuhvati vakcinom protiv malih boginja, zauški i rubeole na nezadovoljavajućem nivou u Crnoj Gori, tačnije ispod potrebnih 95 odsto.
"Pored toga, s trenutnim obuhvatom od 79,2 odsto predškolske djece koja su primila MMR vakcinu, među kojima najmlađe generacije imaju obuhvat niži od 50 odsto, stanje postaje alarmantno i stvara povoljno okruženje za širenje virusa, što nosi ozbiljan rizik od pojave epidemije", upozoravaju epidemiolozi.
Prema statistikama IJZCG, obuhvat vakcinisane djece, rođene tokom 2022. godine, MMR vakcinom je tek 15,7 odsto. Od 7.267 djece, rođene tokom 2022. godine, MMR vakcinu je primilo samo 1.141, dok je čak 6.126 djece i dalje nevakcinisano.
Među djecom uzrasta do pet godina, dakle djeca rođena između 2018. i 2022. godine, MMR vakcinu je primilo 56 odsto. Od 37.540 djece, prvu dozu MMR vakcine primilo je 21.127 djece, dok je 16.343 i dalje nevakcinisano.
Podaci Svjetske zdravstvene organizacije (WHO), prošle godine bilježe ,,uznemirujući“ porast slučajeva malih boginja u Evropi, sa više od 60 puta većim brojem oboljelih nego godinu dana ranije. Ovom je zaraznom bolešću u 2023. na području Evrope zaraženo više od 58.000 osoba, dok je godinu ranije na istom području od malih boginja oboljelo manje od hiljadu osoba, njih 941.
Povodom stanja koje postaje alarmantno, a na što IJZCG upozorava već nekoliko godina, pojačan je nadzor nad slučajevima malih boginja.
U Institutu preduzimaju dodatne mjere kako bi se povećali vakcinalni obuhvati.
"Apelujemo na roditelje da provjere vakcinalne kartone djece, odazovu se redovnim i propuštenim vakcinacijama, te da aktivno učestvuju u naporima zaštite najosjetljivije populacije", poručili su iz IJZCG.
Uprkos naporima zdravstvenih vlasti, konstantnim medijskim apelima, organizovanjem karavana koji vakcinišu djecu, te omogućenim vakcinisanjem tokom vikenda bez zakazivanja, roditelji i dalje ne poštuju kalendar vakcinacije.
Epidemiološkinja dr Milena Popović-Samardžićje u razgovoru za Pobjedu prošle sedmice kazala da je broj vakcinisane djece u uzrastu do dvije godine i dalje vrlo nizak i da komplikacije u tom dobu mogu da budu opasne, čak i smrtonosne.
"To je uzrast u kojem je infekcija virusom malih boginja u 30 odsto slučajeva povezana sa nekom od ozbiljnih komplikacija, poput teške upale pluća, upale uha, zapaljenja mozga. Svakako, najteža komplikacija malih boginja, koja se razvija samo kod nevakcinisane djece, je zapaljenje mozga koje se zove subsklerozirajući panencefalitis, a razvija se najčešće sedam do 20 godina nakon infekcije virusom malih boginja i neminovno završava smrtnim ishodom", upozorava dr Popović-Samaradžić.
"Vakcinacija je najdjelotvorniji i najbezbjedniji način individualne i kolektivne zaštite protiv malih boginja, ali i drugih zaraznih bolesti. Vakcinacija se sprovodi u dvije doze, prva doza se daje djeci sa navršenih 12 mjeseci starosti, a druga doza prilikom polaska u osnovnu školu", kazali su iz Instituta za javno zdravlje
Male boginje se prenose kijanjem, kašljanjem ili govorom. Dr Popović-Samardžić je pojasnila da je osoba zarazna četiri dana prije pojave i četiri dana nakon pojave karakteristične ospe. Istakla je i da su male boginje opasne i po osobe starije od 20 godina jer se javlja teška klinička forma i pomenute komplikacije pneumonije i encefalitisa su česte i u ovom uzrastu.
Vakcine protiv zaraznih bolesti obavezne su u Crnoj Gori. Ipak, potvrda o vakcinaciji nije uslov za upis u vrtiće i škole, jer se djeca i bez potvrde upisuju.
Prema Zakonu o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti, ljekar je obavezan da obavijesti nadležne o postojanju zarazne bolesti, te da prijavi roditelja ili staratelja koji odbija da vakciniše dijete prema kalendaru vakcinacije.
Domovi zdravlja imaju obavezu da prate kalendar vakcinacije i pozovu roditelje da dovedu dijete. Ukoliko roditelj ne dovede dijete, nakon poziva ljekara, Dom zdravlja bi trebalo da obavijesti sanitarnu inspekciju, ali je takvih primjera malo.
Ipak, iz Uprave za inspekcijske su ranije istakli, sumirajući statistiku za prošlu godinu, da domovi zdravlja redovno ne dostavljaju prijave inspekciji, te da sanitarna inspekcija nema precizne podatke koliko je roditelja odbilo da vakciniše djecu u 2023. godini, ali da su svi slučajevi, koji su dostavljeni, obrađeni.
Prema podacima UIP-a, zbog odbijanja vakcinacije djece u 2023. godini kažnjena su 152 roditelja sa ukupno 11.000 eura.