I pored činjenice da su ti postupci hitni, po Zakonu o parničnom postupku, oni traju i po nekoliko godina. Zaposleni koji čekaju okončanje spora dolaze u tešku materijalnu situa-ciju. S druge strane, to direktno utiče i na materijalni položaj poslodavca, koji je često dužan da zaposlenom isplati novčana potraživanja.
- Agencija je osnovana radi obavljanja stručnih poslova koji se odnose na mirno rješava-nje radnih sporova, kolektivnih i individualnih. Time će se rasteretiti sudovi, a zapo-slenima omogućiti da na brz i efikasan način i bez sudskih procesa okončaju radni spor -objašnjava direktor Agencije Zdenka Burzan za Pobjedu.
Agencija će raditi stručne poslove, biraće miritelja i arbitra, obučavati ih, usavršavati, i odlučivati o njihovom izuzeću.
- Ovih dana objavićemo javni poziv za miritelje i arbitre. Uslov je visoka stručna sprema
i poznavanje radnog.zakonodavstva, a iskustva Međunarodne organizacije rada preporučuju isključivo pravnike. Nakon njihove obuke, Agencija će ustanoviti listu miritelja i arbitara koje će radnici moći da biraju, kao što i sud ima listu vještaka. Lista će biti objavljena u Službenom listu Crne Gore - navodi Burzan.Agencija za mirno rješavanje radnih sporova zamišljena je kao sud u malom i njena suština je sticanje povjerenja radnika.
Zakonom je predviđeno da, u slučaju in dividualnihsporova, arbitar donosi rje šenje u roku od 30 dana nakon otvaranja rasprave. Dok traje postupak pred arbitrom, rokovi za pokretanje postupka pred sudom ne teku. Isto tako, strane u sporu mogu se dogovoriti da i u toku sudskog procesa pokrenu postupak pred arbitrom. To se završava donošenjem rješenja koje postaje pravosnažno i izvršno danom dostavljanja stranama u sporu. Protiv rješenja arbitra ne može se uložiti žalba, ali se može podnijeti tužba za poništenje kod nadležnog. suda.
Za rješavanje kolektivnog radnog spora angažuje se miritelj i donosi preporuku koja ne obavezuje. Ako strane u sporu prihvate preporuku, zaključuje se sporazum o rješenju kolektivnog radnog spora. Ukoliko je predmet spora kolektivni ugovor, ovaj sporazum postaje njegov sastavni dio. U suprotnom ima snagu sudskog poravnanja.
Postupak rješavanja spora pred miriteljem je dobrovoljan, osim u djelatnostima od javnog interesa. U ovim djelatnostima, strane u sporu su dužne da zajednički podnesu prijedlog, u roku od tri dana nakon nastanka spora ili da o svemu obavijeste agenciju koja po slu-žbenoj dužnosti pokreće postupak za mirenje.
Direktorka Burzan ističe da se Agenciji već obraćaju, poštom i mejlom, radnici iz svih crnogorskih opština koji imaju namjeru da pokrenu spor zbog povrijeđenih prava iz rada i kolektivnog ugovora. Ona potencira obavezu čuvanja tajnosti postupka, sa izuzetkom kada na javnost insistiraju obje strane.