Velike rasprodaje tokom Crnog petka iz godine u godinu postaju sve učestalije i u crnogorskim tržnim centrima, a jedan od ključnih razloga je pokušaj da se ostane konkurentan ponudi koja je dostupna na sajtovima putem kojih sve veći broj naših građana poručuje proizvode, a na kojima dan nakon Dana zahvalnosti cijene budu drastično snižene.
Američki nacionalni praznik Dan zahvalnosti slavi se posljednjeg četvrtka u novembru, a dan kasnije prodavnice postaju preplavljene kupcima. Malo je onih koji do sada nijesu vidjeli makar neki snimak na kojem su prikazani američki potrošači koji se otimaju oko posljednjeg preostalog artikla, kojem je cijena toliko snižena da ne žele da propuste tu priliku. Česte su svađe, tuče, stampeda...
Prilike da ugrabe odlične popuste imaju i oni koji se umjesto gužve u prodavnicama opredijele za opciju da ono što požele naruče putem interneta. Upravo internet je razlog širenja Black Friday trenda po cijelom svijetu – veliki broj trgovačkih lanaca registrovanih u drugim zemljama koji isporučuje robu na tržište SAD takođe nije želio da propusti priliku da nešto zaradi onog dana kada milioni Amerikanaca traže načine da potroše novac. Sa druge strane, te popuste grabe stanovnici štirom planete, čineći „crni petak“ globalnim praznikom za trgovce koji kreiraju najbolje ponude.
Popusti na ovaj dan već godinama unazad vidljivi su i u brojnim prodavnicama u Crnoj Gori. Menadžeri prodajnih objekata uglavnom posluju u skladu sa o odlukama koje su donijete na nivou brenda, odnosno regionalnog predstavništva kompanije.
Upravo zbog toga sve veći broj crnogorskih potrošača usvaja naviku da grabi popuste na ovaj dan. Iako je kraj mjeseca u pitanju, što za veliki broj potrošača znači i tanji novčanik, trgovci iz godine u godinu primjećuju da veliki broj građana svjesno čuva novac baš za ovu priliku. Mnogi prednost vide u tome da kupovinu novogodišnjih poklona počnu onom zaradom koja im je na raspolaganju u novembru, kako bi decembar bio rasterećeniji i kako bi planiranu nabavku obavili na vrijeme.
Pandemija je u velikoj mjeri uticala na ovaj trend, pa je i ponuda maloprodajnih objekata domaćih tržnih centara sve vidljivija na internet stranicama, kako bi kupci mogli da poruče proizvode putem interneta, što ujedno omogućava i bolji uvid u stanje kada je riječ o dostupnosti i zalihama.
Ova godina je, poput prošle, specifična i po tome što se internet porudžbine iz inostranstva odvijaju se s poteškoćama, budući da veliki broj pošiljki kasni zbog uskih grla u brodskom transportu, a pojedini servisi ne dostavljaju proizvode u sve zemlje svijeta. Bez obzira na sadašnje okolnosti, razlozi postojanja ovog trenda van SAD upravo su praktične prirode, odnosno nastali su iz potrebe trgovaca da budu što konkurentniji u poređenju sa onim što je potrošačima dostupno na internetu sa bilo koje lokacije.
Odakle naziv Crni petak?
Iako epitet crni navodi na pomisao da je ovaj dan povezan s nekim nemilim događajem, crna boja zapravo u svijetu finansija i trgovine ima pozitivno značenje. Biti „u crvenom“ znači minus, dug, opasnost, a „izaći iz crvenog“ i upisivati brojke u bilans crnom bojom bila je želja svakog trgovca koji bi Dan zahvalnosti dočekao s finansijskim poteškoćama.
Izraz Crni petak ranije se koristio da opiše manipulaciju koja se 24. septembra 1869. godine dogodila na tržištu zlata, a koju je suzbio tadašnji američki predjsednik Julisiz Grant. Međutim, ovaj događaj, kako se i na osnovu datuma može vidjeti, nije ni u kakvoj vezi sa danom koji slijedi nakon jednog od najvećih nacionalnih praznika.
Šta je Sajber ponedjeljak?
Sajber ponedjeljak, odnosno Cyber Monday ili, rjeđe, Blue Monday, termin je koji se od 2005. godine koristi da označi ponedjeljak nakon vikenda kojem su prethodili Dan zahvalnosti i Crni petak, a riječ je o danu kada su veliki popusti omogućeni posebno u online prodavnicama. Ideju da ovako nazovu ovaj dan dobila su dvojica marketinških stručnjaka pripremajući kampanju za internet prodavnicu Shop.org promovišući to kao dan koji je najpogodniji za tu vrstu kupovine.
U članku koji je NY Times objavio nakon prvog sajber ponedjeljka 2005. ocijenjeno je da su se nakon Dana zahvalnosti i vikenda milioni Amerikanaca vratili na posao gdje imaju brzu internet konekciju i iz svojih kancelarija krenuli da naručuju sve ono što im se svijdelo tokom Black Friday akcije, ali nijesu uspjeli da kupe.
Kineski uticaj na internet trgovinu
Crni petak već godinama nije jedini potrošački „praznik“ na svijetu. Od 2009. godine kineski gigant Alibaba na svom sajtu za kineski Dan samaca 11. novembar organizuje akcijske ponude sa drastičnim cjenovnim razlikama, nakon čega se sabiraju rezultati, a zarada samo toga dana mjeri desetinama milijardi eura.
Upravo Alibaba, odnosno AliExpress servis koji je namijenjen maloprodaji uspije da se svrsta među omiljene načine kupovine na internetu građana Crne Gore. Iako vrijeme čekanja na isporuku često dugo traje, mnogi korisnici ovog servisa ističu da preferiraju ovaj način kupovine zbog značajno niskih cijena.