Abiznis

Crnogorska plovidba bira posadu za drugi brod

Izvor

Na evidenciji Zavoda za zapošljavanje nalaze se 223 nezaposlena lica pomorske struke. Najviše ih je u kotorskoj opštini – 98. Najbrojnija zanimanja su: oficir brodske mašine (25), brodomašinski tehničar (39), pomorski nautičar (20), diplomirani inženjer za vodeni saobraćaj (28), menadžer u pomorstvu (27)… U toku je selekcija pomoraca koji će biri ukrcani na drugi brod Crnogorske plovidbe, čija se isporuka očekuje 28. avgusta u Šangaju.

- Crnogorska plovidba u kontinuitetu zapošljava pomorce iz Crne Gore u saradnji sa Srednjom pomorskom školom i Fakultetom za pomorstvo iz Kotora i Zavodom za zapošljavanje. Sada biramo 23 člana posade za drugi brod, koji očekujemo krajem avgusta. Dio posade biće dva kadeta i dva asistenta u svojstvu pripravnika – za Pobjedu kaže izvršni direktor Crnogorske plovidbe a.d. Kotor Slobodan Starović.

Naš kadar

On naglašava da će oba broda vijati zastavu Crne Gore, a svi pomorci koji budu ukrcani na brodove Crnogorske plovidbe moraju, kako ističe, biti državljani Crne Gore. – Krajem prošle godine bilo je veliko interesovanje pomoraca za ukrcaj na prvi brod. Izabrali smo 21 člana posade, svi su naši državljani, tako će biti i ovog puta – naglašava Starović.

Svjetska ekonomska kriza žestoko pogađa pomorsku privredu, uključujući i naše pomorce. Brodari u cilju smanjenja troškova poslovanja smanjuju broj posade, privremeno odlažu ili smanjuju zapošljavanje kadeta, naše pomorce zamjenjuju pomorcima koji su jeftiniji, ukidaju bonuse…

- Pored negativnih tržišnih uslova, na koje nemamo uticaja, naša zemlja je u velikom zaostatku u primjeni međunarodnih i evropskih standarda, koji se odnose i na zapošljavanje pomoraca. Ovim se direktno ugrožava postojeći radni status pomoraca, od kojih zna- čajan broj nalazi zaposlenje kod stranih poslodavaca. Direktno se smanjuje konkurentnost naših pomoraca na međunarodnom pomorskom tržištu – objašnjava predsjednik Udruženja pomorskih kapetana, instruktor-inspektor Janko Milutin.

Crna Gora još nije ratifikovala Konvenciju o radu pomoraca, koja pored ostalih zahtjeva sadrži i obavezu uspostavljanja efikasnog, dobro uređenog, pouzdanog i besplatnog sistema za prikupljanje i zapošljavanje pomoraca. Bijela lista Milutin smatra da država treba zakonski da uredi ovu oblast i da, između ostalog, propiše uslove za rad agencijama koje se bave ovim poslom.

- Tada bi naši pomorci bili mnogo zaštićeniji u nalaženju zaposlenja, ali i tokom samog trajanja ugovora o radu. Ovo se prevashodno odnosi na besplatno nalaženje zaposlenja, mnogo sigurnije uslove rada, plate, radno vrijeme, razne nadoknade – napominje Milutin.

Inače, pojam pomorac odnosi se na bilo koju osobu koja je zaposlena na domaćem ili stranom brodu a posjeduje pomorsku knjižicu Crne Gore. Inače, Konvenciju su do sada ratifikovale i primijenile sve značajne pomorske zemlje, njih 28, koje imaju brodove pod svojom zastavom i zemlje izvoznice pomorske radne snage. Ovi standardi postaće obavezujujući već u prvoj polovini 2013. kada će biti objavljene tzv. bijele, odnosno crne liste zemalja koje nijesu primijenile standarde. Na bijeloj listi naći će se Hrvatska i Bosna i Hercegovina.

Udruženje pomorskih kapetana još je 2007. upoznalo nadležne institucije: Ministarstvo saobraćaja i pomorstva i Ministarstvo rada i socijalnog staranja, kao i Sindikat pomoraca Crne Gore sa ovim zahtjevima. U cilju povećanja broja zaposlenih pomoraca, kao i njihovoj boljoj konkurentnosti, iz Udruženja kapetana očekuju da država omogući da se sistemom obuke u skladu sa međunarodnim standardima, kao što je svuda u svijetu, stiču i najviša zvanja.

- Očekujemo da država i postojeći ili novi centri za obuku pomoraca prepoznaju interes i ponude pomorcima obuke za posebne vrste brodova čime će se mogućnost zapošljavanja znatno poboljšati – poručuje Milutin.

Voditelj jahti

Zavod za zapošljavanje prepoznao je značaj stalnog usavršavanja pomoraca nakon završene škole, pa je učestvovao u organizaciji i finansiranju raznih vidova obuke za 174 nezaposlena pomorske struke i 297 učenika završnih razreda srednje škole. Takođe, Zavod je učestvovao i u finansiranju dodatnog učenja engleskog jezika za 31 nezaposlenog pomorca. Partneri Zavodu su Trening centar Azalea Maritime iz Bijele, Seamonte i Srednja pomorska škola iz Kotora. Direktor Biroa rada Herceg Novi Stevo Lazarević kaže da je većina obučenih pomoraca našla zaposlenje na brodovima stranih kompanija.

- Prateći kretanja na tržištu rada i uvažavajući zahtjeve poslodavaca za sticanjem specifičnih znanja i vještina u pomorskoj privredi, Zavod je obučio 40 nezaposlenih za zanimanje voditelj jahti. U posljednje vrijeme imamo tendenciju razvoja nautičkog turizma u Crnoj Gori, koja je otvorila značajan broj slobodnih radnih mjesta u ovoj oblasti – naglašava Lazarević.

Sadašnji sistem pomorskog obrazovanja na zavidnom je nivou, jer se naši pomorci visoko kotiraju na pomorskom tržištu radne snage. Pošto je na pomorskom tržištu deficit kadra, to otvara moguć- nost, smatra Lazarević, da se putem obuka po međunarodnim standardima u specijalizovanim trening centrima ozbiljn o razmotri i koncept obrazovanja pomoraca.

Portal Analitika