Društvo

Crnogorske planinarke osvojile Ararat

Izvor

Ukupno 80 planinara iz Crne Gore, Makedonije, Hrvatske, Azerbejdžana, Rumunije, Bugarske, Grčke, Irana, Turske i drugih zemalja stalo je na vrh Ararata 28. avgusta 2010. godine.

"Planina Ararat ili kako je Turci zovu Ağrı Dağı je najviši vrh u Turskoj. Ararat je snijegom pokrivena vulkanska kupa visine 5.165 metara. Nalazi se na sjeveroistoku Turske, 16 kilometara zapadno od Irana i 32 kilometra južno od Jermenije. U Biblijskoj Knjizi postanja ova planina se označava kao mjesto gdje se nasukala Nojeva barka nakon potopa. Mali Ararat (3.896 m), uzdiže se jugoistočno od glavnog vrha", ispričala je za CdM članica crnogorske ekpsedicije Ružica Stanković.

planinarke_araratArarat je stratovulkan, formiran od bujica lave i užarenih stijena ipripada kavkaskom masivu. Iako se planina nalazi u Turskoj, Ararat je nacionalni simbol Jermenije, i nekada je bio jermenska teritorija dok nije došao u turske ruke 1915. godine.

Planina Ararat predstavljena je u centru jermenskog grba. Planina se jasno vidi sa skoro svih lokacija u Jermeniji, uključujući glavni grad Jerevan. Bez obzira na to turske vlasti strogo kontrolišu strance koji se penju na Ararat i ne dozvoljavaju Jermenima uspon.

"Uspon na Ararat moguć je sa dvije strane. Naš uspon vodio je sa sjevero-zapadne strane iz Igdira. Do visine 1.800 metara nadmorske visine ide se organizovanim prevozom, dok se stvari transportuju kamionom. Rečeno nam je da na toj visini nema vode dok na višim kampovima postoje izvori pitke vode. Turska vojska je bila veoma ljubazna, i dozvolila nam da u kasarni kupimo vodu, čaj, kafu i sok, a mogli da koristimo njihove prostorije i za higijenu", kazala je za CdM član PSK "Komovi" Biljana Medenica.

Prema njenim riječima kada padne mrak iz kasarne i sa te visine pruža se nevjerovatan pogled na svijetlima osvijetljen grad Jerevan.

Po planu su tu proveli jednu noć, a već sjutra rano ujutro se kretalo na visinu od 3.200 metara nadmorske visine.

Po riječima člana PSK "Javorak" Mire Kovačević buđenje je bilo u sedam ujutro kako bi se spakovale, a potom i natovarile sve stvari koje su potrebne za planinarenje. Svu opremu i stvari nosili su magarci koji su vlasništvo Kurda, nomada koji žive na obroncima Ararata i koji obavljaju prenos stvari do baznog logora na 3.200 metara nadmorske visine

planinarke_ararat2"Ono što je nama bilo zanimljivo je da se dogovori veoma poštuju. Put do baznog logora na 3.200 metara nadmorske visine je blag i širok, dok se odatle nagib terena naglo povećava, a promjenu nagiba prati i nestanak vegetacije. Tu smo proveli čitav dan i pripremali stvari koje će biti potrebne na sljedećem, poslejdnjem kampu na 4.200 metara nadmorske visine kao i za sam uspon. Sa visine 3.200 do 4.200 metara nadmorske visine sve stvari i svu opremu nose sami planinari. Po dolasku na visinu od 4.200 metara nadmorske visine bio nam je neophodan odmor", priča za CdM Ružica Stanković član PSK "Javorka".

Crnogorske planinarke nam pričaju da išlo u unaprijed utvrđenim grupama, koje su poslije oformile naveze.

"Na vrhu Ararata smo bile oko 12 sati. Pri silasku takođe se išlo u navezama Nakon spuštanja do Korhan platoa na 1.800 metara organizovan je opet prevoz do grada a za 20 sati bila je planirana zvanična dodjela diploma. Dodjela diploma je bila veoma formalna. Na binu su izlazili predstavnici država. Crna Gora je predstavljena zajedno sa Azerbejdžanom", kažu naše sagovornice.

Predstavnice Crne Gore Biljana, Mira i Ružica ističu da je uspon na Ararat bio izvanredno organizovan.

 

Portal Analitika