Tekst apela prenosimo integralno:
"Genocidna agresija putinovske Rusije na Ukrajinu i njeno stanovništvo usložila je prilike u svijetu. Nakon više godina lutanja i krize identiteta kroz koju su prošle Evropska Unija i NATO, konačno je došlo do ozbiljnije homogenizacije demokratskih snaga.
U Ukrajini je na djelu ono na što se upozoravalo godinama: otvoreni marš ruskog imperijalizma koji prate talasi dezinformacija, subverzivnih akcija i izazivanja nestabilnosti, a koji za cilj imaju uspostavu nove političke kulture u širem pojasu Evrope, patentiranu u centrima Kremlja za strateška planiranja.
Glavni krivac za doukrajinsku uspješnost ruskih apetita bila je tzv. „politika popuštanja“ Zapadnih sila, kojoj je na sreću Evrope, a na nesreću skupih žrtava ukrajinskog naroda, konačno odzvonilo. Pišući iz ugla ljudi koji više od pola decenije alarmiraju crnogorsku političku i intelektualnu elitu na opasnost od ruskog ruleta na Balkanu smatramo da je krajnje vrijeme da se zauzme čvršći i jedinstveniji front prema situaciji u Ukrajini budući da svi naši kontakti iz redova vojnih i bezbjednosnih analitičara iz pojedinih suśednih zemalja članica NATO upozoravaju da je Crna Gora jedno od potencijalnih žarišta maligne ruske politike.
Zato na početku postavljamo suštinsko pitanje: što da radimo ukoliko dođe do izvana izazvanih nemira u Crnoj Gori i koje su to snage koje bi branile njen građanski mir, evropsku budućnost, demokratiju i suverenitet?
Iskustvo od 30. avgusta je pokazalo da povjerenja u aktuelne predstavnike vlasti ne možemo imati. Jednako tako, povjerenja ne možemo imati ni u potencijalnu eksperimentalnu Vladu Dritana Abazovića jer je to posljednja osoba kojoj bi prepustili bilo kakvu funkciju važnu za vitalne interese Crne Gore budući da je katastrofalnoj situaciji u Crnoj Gori najviše kumovao upravo on. Da li smatrate da bi čovjek moralnih i upravljačkih kapaciteta koje ima Abazović śutra bio kadar raditi ono što trenutno u Ukrajini radi hrabri predśednik Zelenski?
Ne smijemo smetnuti s uma:
- Dritan Abazović je 4. i 5. septembra 2021. godine bio jedan od naredbodavaca brutalne policijske agresije na demonstrante koji su se suprotstavili nasilnoj intronizaciji Joanikija Mićovića na Cetinju. Tada je prećutno dozvolio upotrebu vazduhoplovnih jedinica Vojske Crne Gore i stavio ih na raspolaganje Crkvi Srbije. Ta crkva je danas otvoreni rusofilski obavještajni i logistički centar koji na svojim „sabranjima“ šalje punu podršku ruskoj agresiji na Ukrajinu.
- Dritan Abazović je za vrijeme svog vicepremijerstva pokrivao i koordinisanje svim bezbjednosnim službama. Upravo tada su izvršena najveća čišćenja procrnogorskog i proevrospkog bezbjednosnog kadra i na njihovo mjesto instalirani ruski kadrovi. Počevši od samog direktora Agencije za nacionalnu bezbjednost do svih nižih koordinatora u ANB-u, vojsci i policiji.
- Dritan Abazović je u jeku ruske agresije na Ukrajinu bio na svečanoj večeri s popovima Crkve Srbije i predstavnicima paramilitarnih pravoslavnih bratstava đe se pored šovinističkih pjesama klicalo Putinu i Rusiji.
- Dritan Abazović nikad nije jasno osudio ogavne izlive šovinizma i klerofašizma ili ukazao na to odakle oni dolaze, kako one neposredno nakon izbora, tako ni one učestale tokom prethodnih godinu i po dana. Naprotiv, bio je prvi koji je za proslavu izborne pobjede uz četničke pjesme i simboliku kazao da je rezultat dugo čekane slobode, prvi koji je za grafite i poruke mržnje upućene građanima Pljevalja poslije izbora sumnju usmjerio na „bivši režim“, prvi koji je stao u odbranu negiranja genocida bivšega ministra Vladimira Leposavića, prvi koji je u djelovanju Vesne Bratić vidio dobre rezultate, istovremeno ne propuštajući nijednu priliku da građanski otpor fašizaciji društva imenuje lelekanjem, crnogorskim nacionalizmom, nasilnim terorizmom i sl.
- Dritan Abazović je javno priznao blisku poslovnu povezanost njegova rođenog brata sa bračnom partnerkom premijerke Srbije, čime je nedvosmisleno dokazao da kao potencijalni državnik može preko poslovnih relacija njegove porodice biti izložen direktnome uticaju, uveliko u domenu sumnji na korupciju, strane države.
Dakle, u ovim smutnim vremenima tako lako dati mandat Abazoviću ne može se uraditi bez rezervnoga plana. Pogotovo ne zato što on u svojoj vladi vidi i predstavnike Socijalističke narodne partije koja nije osudila agresiju na Ukrajinu i koja je na potonje parlamentarne izbore u Crnoj Gori izašla u koaliciji s proruskim Demokratskim frontom.
Zato smatramo da će taj novi eksperiment u koji se ulazi biti nesposoban da se nosi s potencijalnom krizom. A kao članica NATO saveza koja je posljednjih godina bila na žestokome udaru ruske subverzije preko njenih ekspozitura u Srbiji i Crnoj Gori smatramo da je neophodno formirati Vladu u śenci koja bi u slučaju aktivacije ruskoga faktora u državi mogla prerasti u Krizni štab i organizovati odbranu Crne Gore.
Valja pomenuti da se sve zemlje Evrope spremaju za potencijalni crni scenario, ilustracije radi – Švedska je juče uputila savjet svojim građanima da se opskrbe vodom i hranom za narednih sedam dana zbog eventualnih prijetnji s kojima se ta zemlja suočava.
Naša odlazeća Vlada, a još manje, noseći predstavnici pregovora o tzv. manjinskoj (bolje reći Dritanovoj vladi) uopšte tokom razgovora ne pominju i odnos prema Ukrajini. Mi smatramo da je odnos prema Ukrajini glavna demarkaciona linija prema kojoj se trebaju određivati svi budući procesi u državi.
Vlada u śenci
Formirala se tzv. manjinska Vlada ili ne, neohodno je formiranje Vlade u śenci koja bi radila sve ono što Vlada Zdravka Krivokapića nije i što buduća Vlada Dritana Abazovića neće biti sposobna, čak i kad bi bila voljna. Ta Vlada mora biti čvrsto na pozicijama građanske demokratije i braniti temeljne vrijednosti crnogorskoga društva – euroatlantsku orijentaciju, multikulturalizam, sekularizam i antifašizam. Vlada bi trebala imati svega šest resora:
- Resor za vanjsku politiku
- Resor za odbranu
- Resor za unutrašnje poslove
- Resor za suzbijanje dezinformacija
- Resor za ekonomska i finansijska pitanja
- Resor za organizovanje humanitarnih poslova u slučaju sukoba izazvanog izvana
Akcije ove vlade moraju biti konkretne. U njoj bi morale biti ličnosti s iskustvom u predviđenim resorima a koje se ne mogu vezivati za koruptivne radnje prethodnih Vlada. Svi ti resori morali bi okupiti sve zdrave i patriotske snage iz redova svih političkih stranaka, nevladinih organizacija, kulturnih i naučnih društava te praviti akcione planove.
Zadaci
Najprije je neophodno izvršiti ukupnu bezbjednosnu procjenu u Crnoj Gori i javno prezentovati sve organizacije i pojedince koji svojim djelovanjem podrivaju suverenitet Crne Gore i rade u interesu Rusije i njenih satelita. Svi ti podaci bi se preko resora za vanjsku politiku lansirali na međunarodne adrese, prevashodno među diplomatskim osobljem u ambasadama NATO članica koje su donedavno zasigurno imale pogrešnu sliku o Crnoj Gori.
Neohodno je internacionalizovati crnogorsko pitanje u njegovoj sinhroniji i dijahroniji budući da ono po mnogo čemu naliči na ukrajinsko. Neophodno je i prepoznati patriotski raspoložen kadar u svim crnogorskim institucijama i angažovati ga maksimalno u poslovima ove Vlade, naročito u resorima za odbranu i unutrašnje poslove. Crnoj Gori je neophodan vojni plan odbrane i vođenja bezbjednosnog rata.
Pošto su sve zemlje EU akcentuirale značaj ruske propagande i rata dezinformacijama, smatramo da bi trebalo formirati poseban resor za to pitanje koji bi na dnevnoj bazi radio na raskrinkavanju ali i suzbijanju lažnih i opasnih informacija te pomogao promociji ideja demokratskog svijeta.
Ostali resori imali bi zadatak pripremiti planove za održavanje crnogorske ekonomije, finansija, prehrane i naoružavanja u slučaju izbijanja sukoba izazvanog izvana.
Zašto?
Na pitanje zašto bi se sve ovo preduzimalo, odgovor je jednostavan: NEMAMO POVJERENJA U DRITANA ABAZOVIĆA I DRŽAVNE INSTITUCIJE KOJE SU ISPUNJENE KADROVIMA CRKVE SRBIJE, DEMOKRATA I DEMOKRATSKOGA FRONTA, JER SU SVI ONI DANAS NA STRANI PUTINA I RUSIJE. Ako znamo kako su se te snage ponašale 4. i 5. septembra 2021. godine na Cetinju onda nam nije teško zamisliti kako bi se ponašale u slučaju agresije na Crnu Goru ili u slučaju poticanja građanskih nemira.
Iskustvo sa Sedmim bataljonom iz 1999. godine ili s ratnim iskustvima iz 90-ih u Jugoslaviji, stoji nad nama kao velika opomena!"
Potpisnici:
Prof. dr Milenko Perović
Akademik Vukić Pulević
Prof. dr Adnan Čirgić
Aleksandar Radoman
Andrej Nikolaidis
Prof. dr Boban Batrićević