Predstavnica Vrhovnog suda Crne Gore Seka Piletić rekla je da se godinama ponavljaju iste preporuke kad je u pitanju rad pravosuđa, navodeći da to izaziva zabrinutost, ali da ne obeshrabruje.
„Prekomjerno trajanje sudskih postupaka, loše stanje u informaciono komunikacione infrastrukture, nedadekvatne mjere bezbjednosti u sudovima, nepristupačnost velikog broja sudova osobama s invaliditetom, neki su od problema koji su konstatovani u CeMI-jevom izvještaju“, navela je Piletić.
Kazala je da je uočeno i da je jedan od uzroka takvog stanja neoblagovremeno popunjavanje upražnjenih sudijskih mjesta.
„Ova situacija direktno narušava efikasnost pravosudnog sistema i predstavlja ozbiljan izazov u održavanju vladavine prava. Složićemo se i da uslovi za rad sudija nisu na optimalnom nivou i da nedostatak prostornih kapaciteta utiče na to, da se suđenja često odlažu i održavaju u neadekvatnim kancelarijama, što takođe ograničava pristup javnosti ročištima“, rekla je Piletić.
Izvršna direktorica Akcije za ljudska prava Tea Gorjanc-Prelević kazala je da se crnogorsko pravosuđe trenutno nalazi u situaciji da mu nedostaje petina sudija.
„Situacija u Osnovnom sudu u Beranama ove godine je takva da je sudija zadužen sa 911 predmeta po sudiji. To znači da je prosječna opterećenosti tih sudija veća za 117 predmeta. U sudu u Žabljaku nema sudija, a u Osnovnom sudu u Herceg Novom sudi samo dvoje sudija“, navela je Gorjanc-Prelević.
Prema njenim riječima, Sudskom sasvjetu je bez opravdanog razloga trebalo pet mjeseci da rasporedi izabrane kandidate za sudije.
„Smatramo da komisija za testiranje Sudskog savjeta nema opravdanja da po dva i tri mjeseca od okončanja konkursa čeka da zakaže testiranje sudija. Mislim da moraju svi da urade mnogo više da se ažurnost u sudovima počne da popravlja“, istakla je Gorjanc-Prelević.