Dr Zoran Dragišić, profesor Fakulteta za bezbednost u Beogradu i vojni analitičar, smatra da će Crna Gora poziv za punopravno članstvo u NATO najvjerovatnije dobiti na Lisanbonskom samitu te organizacije u novembru ove godine.
- Crna Gora i Makedonija, pod uslovom da se dogovori sa Grčkom oko imena, su prve naredne članice NATO-a. U diplomatskim krugova se jasno govori da je vrlo realno očekivanje da Crna Gora poziv za NATO dobije već na Lisibonskom samitu te organizacije, rekao je Dragišić za Portal Analitika.
Praksa prijema Hrvatske i Albanije kao novoprimljenih članica NATO je pokazala da su u roku od godinu dana nakon poziva i provedenih formalnih procedura postale punopravne članice Saveza.
Napredak u reformi odbrane: Dragišić je objasnio da je Crna Gora uradila dosta reformskih koraka i ispunila značajan dio obaveza iz akcionog programa za članstvo (MAP) kao preduslova za članstvo u Alijansi.
- Imajući u vidu stanje u državi, stanje oružanih snaga kao i sprovedene reforme u sektoru oružanih snaga, Crna Gora ispunjava sve uslove da već ove godine na lisabonskom samitu NATO dobije poziv za punopravno članstvo. Ta opcija je vrlo realna i očekujem Crna Gora će do kraja godine dobiti poziv, smatra Dragišić.
On vjeruje da će, nakon što dobije poziv za članstvo, Crna Gora imati vremena da do sledećeg narednog samita završi sve neophodne reforme u oblasti odbrane i oružanih snaga.
- Crna Gora, u ovom trenutku sa svojom veličinom i svojim realnim mogućnostima i potencijalima može biti kredibilan partner NATO - tvrdi Dragišić.
Politički i ekonomski benifiti: Komentarišući slanje prvih crnogorskih vojnika u misiji ISAF u Avganistan, Dragišić je kazao da je tim činom Podgorica pokazala da je pouzdan partner međunarodnoj zajednici.
- Iako je u pitanju simbolično učešće, ta se činjenica veoma cijeni. U NATO niko ne očekuje od Crne Gore neki veliki doprinos toj misiji. To je teško očekivati od države koja ima toliku teritoriju i mali broj stanovnika uključujući i Budžete kojim raspolaže - kaže Dragišić.
On smatra da će Crna Gora učešćem u misiji u Avganistanu izvući političke i ekonomske benifite navodeći da je prvi konkretni benifit - očekivani poziv u članstvo u NATO.
Podrška NATO-u će rasti: Komentarišući porast podrške u javnom mjenju Crne Gore za članstvo u NATO, Dragišić ocjenjuje da će ta podrška lagano rasti kako se bude približavao datum članstva.
Prema posljednjem istraživanju javnog mjenja 40 odsto građana Crne Gore je za članstvo u Alijansi dok se tome protivi 44 odsto građana, što je najveća podrška za članstvu u Alijansi od kada se vrše istraživanja javnog mjenja.
- Podrška raste, što je razumljivo jer je takav trend bio i u drugim državama koje su se približavale NATO, kaže Deragišić, konstatujući da je takvom doprinio i veći nivo informisanosti i o tome šta je NATO i kakva je to danas organizacija.
- Očigledno je da što je nivo znanja o NATO veći, to je podrška građana veća. Oni ljudi koji znaju najmanje činjenica o NATO su najveći protivnici članstva Crne Gore u tom vojno-političkom savezu, kaže Dragišić zaključujući da su edukativne kampanje Vlade uključujući i komunikacionu strategiju očigledno dale rezultate .
N.Zečević