"Nijesam želio da komentarišem tragediju na Cetinju zbog činjenice da neko može moj komentar shvatiti kao politizaciju ovog tragičnog događaja. Ipak, kao građanin, nakon nastupa Milojka Spajića i Danila Šaranovića, ne mogu, a da ne kažem par stvari.. Odgovornost koju ljudi u Crnoj Gori, a posebno građani Cetinja traže nije moralna, već i objektivna i subjektivna", poručio je odbornik Demokratske partije socijalista u Skupštini Glavnog grada Stefan Ćulafić.
Ta odgovornost se, ističe Ćulafić, ogleda u najmanje dva aspekta tragedija koje su se dogodila u razmaku od dvije godine: slučaja Borilović i sada slučaja Martinović.
"Prvo, nakon slučaja Borilović, državne institucije konkretno MUP i Ministarstvo zdravlja (ili Uprava policije i Klinički centar Crne Gore) su morali do danas, da rade na izmjenama zakonske regulative i stvaranju uslova za rigoroznije provjere podataka osoba koje posjeduju oružje legalno i/ili nelegalno, a koje imaju neku vrstu dijagnoze ili određene terapije za psihičke tegobe ili poremaćaje", istakao je Ćulafić.
Da se, kako navodi Ćulafić, htjelo za ove dvije godine mogli su se stvoriti uslovi, da se sve takve osobe detaljno pregledaju, pretresu i da im se kontakt sa oružjem ograniči.
"Da je to urađeno slučaja Martinović ne bi bilo. Da je to sprovedeno u djelo makar na Cetinju, danas bi ovih 12 ljudi, uključujući dva dječaka, bilo živo", poručuju Ćulafić.
Drugo, nakon slučaja Borilović, moralo se, ističe Ćulafić, mnogo rigoroznije pristupiti izgradnji protokola za pravovremenu i odlučnu reakciju Uprave policije prilikom prijave masovne pucnjave odnosno višestrukog masovnog ubistva.
"Činjenica da je masovni ubica u slučaju Martinović, dvije godine nakon slučaja Borilović, pucao više od punih pola sata, a bježao od policije gotovo šest sati, govori o nepostojanju protokola i neadekvatnoj sporoj, reakciji policije. Nakon slučaja Borilović, za dvije godine, moralo se mnogo više uraditi na tome. Da je to urađeno slučaja Martinović ne bi bilo", istakao je Ćulafić.
Da je, poručuje Ćulafić, to sprovedeno u djelo makar na Cetinju, danas bi ovih 12 ljudi, uključujući dva dječaka, bilo živo.
"Ovo su samo dva aspekta objektivne i subjektivne odgovornosti čelnika MUP-a i UP-e koji od slučaja Borilović do danas nijesu ništa uradili da zaštite građane Cetinja i učine da se osjećaju bezbjedno i da se takav zločin više nikad ne ponovi. Ponovio se. Odgovorni su svi. Od 12. avgusta 2022. godine do danas. Zato moraju podnijeti i ostavke i odgovarati pred zakonom i ljudima!", istiće Ćulafić.