Region

Cvetković: Sva sporna pitanja u regionu rješavati dijalogom

Izvor


Konferenciji u Beogradu prisustvuju politički predstavnici srpskog naroda iz Crne Gore, Albanije, Makedonije, Rumunije, Slovenije, Bosne i Hercegovine (BiH), Mađarske i Hrvatske.

Cvetković je, na otvaranju skupa, kazao da je, nakon turbulentne prošlosti u kojoj su međuetnički sukobi u regionu bili česti, došlo vrijeme da se sva sporna pitanja rješavaju dijalogom, prenosi Tanjug.

"Perspektive srpskog naroda u regionu mogu biti sigurne samo ako svi zajedno idemo putem mira, ukoliko uspostavimo evropske standarde jednakosti i ravnopravnosti, otvorimo i zaokružimo proces pomirenja“, naglasio je on.

Prema njegovim riječima, Srbiji pripada uloga razvojnog motora regiona i faktora stabilnosti, a važan dio tog procesa su, kako je naveo, Srbi koji žive u državama regiona.

Cverković je kazao da Srbija nastoji da očuva autentičnost, raznolikost i kulturno-istorijsku baštinu svog naroda u regionu, i to čini na način koji je u skladu sa najboljim standardima Evropske unije.

On je ocijenio da je zbog važnosti tog pitanja neophodno da se u rješavanje problema Srba u regionu uključe i ministarstva spoljnih poslova, kulture, prosvjete i ekonomije.

Cvetković je dodao da očekuje ubrzanje procesa zaključivanja, potpisivanja i ratifikovanja sporazuma o zaštiti prava nacionalnih zajednica i sporazuma o naučno-tehničkoj i kulturno-prosvjetnoj saradnji sa državama sa kojima Srbija nema takve sporazume.

"Treba da budete lojalni građani država u kojima živite, jer ćete na taj način biti najbolji ambasadori koji popravljaju imidž Srbije u svijetu. Kao država, mi ćemo nastaviti da podržavamo i podstičemo sve aktivnosti na očuvanju nacionalnog identiteta Srba u regionu. To je naše pravo, ali i obaveza", zaključio on.

Lider Socijalističke narodne partije i poslanik u Skupštini Crne Gore, Srđan Milić, rekao je da u Crnoj Gori postoji diskriminacija, koja se najviše ogleda u upotrebi srpskog jezika.

"Srbi u Crnoj Gori su svoji na svome. Tu smo se rodili, tu i živimo. Nijesmo neprijatelji Crne Gore, jer bismo bili neprijatelji samih sebe", kazao je Milić.

Prema njegovim riječima, zvanična Srbija i ubuduće treba da nastavi sa politikom koju vodi i ne smije dovoditi u pitanje suverenitet Crne Gore.

Predsjednik Republike Srpske (RS) Milorad Dodik poručio je da je BiH „neodrživa zemlja, država u pokušaju i eksperiment međunarodnih birokrata", i da se RS priprema za mogućnost njenog raspada, mada to, kako je ocijenio, neće biti u bliskoj budućnosti.

"Vjerujemo da je BiH neodrživa zemlja i da, kao takva, može da ima dva scenarija: jedan je da pobijede sile koje hoće da je revitalizuju, ili će prirodni proces dovesti do toga da se ona raspadne. Mi se pripremamo za ovaj drugi. Naravno, znamo da to nije bliska budućnost", kazao je Dodik.

On je ocijenio da je RS jedina samoodrživa zajednica na prostoru BiH, i da nije spremna da preda ništa više od svojih nadležnosti.

„Bosnu i Hercegovinu više ne može da integriše ni EU, na način na koji je to činila do sada, jer sve što je preneseno na BiH neprijateljsko je prema RS“, smatra Dodik.

Poslanik u Hrvatskom saboru i predsjednik Srpskog narodnog vijeća Milorad Pupovac kazao je da je proteklih godina saradnja Hrvatske i Srbije u pogledu otvorenih pitanja, uključujući pitanje Srba u Hrvatskoj, postala "normalna, dnevna stvar".

"Nadamo se da će politika koja jača Srbiju i zemlje u kojima mi živimo i koja će nas dovesti pod isti evropski krov, biti ponovo izabrana u Srbiji", kazao je on.

Pupovac je rekao da očekuje da će Srbija ponovo izabrati put kojim se neće ugroziti ono što je dosad postignuto u saradnji sa zemljama u regionu, kao i u okupljanju i podršci Srbima u regionu

Portal Analitika