Društvo

Cvijanović: Nećemo stati dok ne razbijemo zid ćutanja

Izvor

Članovi porodica Cvijanović, Šoć, Marković, Vuković i Fetić razgovarali su sa predsjednikom Ljekarske komore Đokom Jočićem, od koga su tražili da Komora preduzme određene mjere prema ljekarima koji su, kako tvrde, odgovorni za njihove tragedije.

Predstavnik porodica Dejan Cvijanović kazao je da nijesu zadovoljni sastankom jer se, kako je naveo, dva sata "ponavljala ista priča koja se vrti od starta - da Komora nema nikakvih ingerencija do donošenja presuda“.

„Što je aposlutna laž, i što smo mi na neki način dokazali“, rekao je on.

Prema njegovim riječima, najbitnije je da je Jočić konačno priznao da postoji opstrukcija nekih drugih organa, prije svega zdravstvenih ustanova i sudskih organa, u cilju sprječavanja Komore da radi svoj posao.

„Ponovili su da nemaju ingerencija da bilo šta preduzmu do donošenja pravosnažnih presuda, a mi smo im naveli primjer ljekara za koga su donesena presud u slučaju korupcije, a gdje Komora nije reagovala. Oni se brane tom vrstom opstrukcije – da nijesu dobili zvanične informacije od zdravstvenih ustanova, sudstva i tužilaštva“, pojasnio je Cvijanović.

On je poručio da će porodice tu informaciju provjeriti kod relevantnih adresa - KCCG, Ministarstva zdravlja, Tužilaštva i sudskih organa.

Bitno je, kako je naveo, da je Komora posljednji zahtjev za dobijanje tih informacija uputila 17. maja, i da ni poslije dva mjeseca nije dobila nikakav odgovor, a nije reagovala zbog toga.

„Jočiću sam jasno rekao da smatram da se on iza toga krije. Sve dok u Komori i komisijama budu 'kolege' koje brane esnaf a ne profesiju, dok se ljekari ne budu vodili zakletvama koje su položili onog dana kad su to postali – mi ćemo imati ovakve slučajeve“, smatra Cvijanović.

On je naglasio da više nijesu u pitanju greške.

„Ovo više nijesu greške, da se razumijemo. Kad se desi greška, i kad počinje njeno organizovano skrivanje – za mene je to zločin“, precizirao je Cvijanović.

Prema njegovim riječima, porodice je "zapanjila" činjenica da nije bilo reakcije KC i Ministarstva.

„Prošlo je sedam dana otkad se pet porodica obratilo Komori sa zahtjevom da pokrene adekvatan postupak protiv skoro 20 ljekara koji su radnici KC, a samim tim i nadležnost Ministarstva zdravlja. Niko nije našao za shodno da nam se obrati i vidi u čemu je problem“, pojasnio je on.

Na pitanje koji su njihovi naredni koraci, Cvijanović je kazao da će se prvo obratiti KC, Ministarstvu, kao i sudstvu i tužilaštvu, da vide zašto se informacije ne dostavljaju Ljekarskoj komori.

„Navešćemo, naravno, riječi Jočića, jer nijesmo mi ti koji ih optužuju, nego on“, rekao je Cvijanović.

On je ocijenio da je očigledno da između tih institucija postoje neke nesuglasice.

„Ili su jednostavno našli sistem na koji bi nas mogli zamajavati, trošiti našu energiju i dovesti nas u situaciju da dignemo ruke od svega. To se neće desiti“, poručio je Cvijanović.

On je najavio da će u oktobru formirati nevladinu organizaciju koja će u opisu djelatnosti, između ostalog, imati i podršku porodicama koje su pretrpjele slične gubitke.

„I kojih ima puno, ali za sad nemaju snage ili hrabrosti da se javno oglase. Ponovo apelujemo na te porodice da nam se obrate, jer samo zajedno možemo nešto uraditi. Vapaj jednog čovjeka se ne čuje, mislim da je ovo mnogo snažnija riječ“, naglasio je Cvijanović.

On je dodao da će porodice ostaviti sudstvu i tužilaštvu da rade svoj posao, "iako to ide prilično sporo, a postupci znaju da traju i po nekoliko godina".

„A mi planiramo niz akcija kako bi o svemu ovome upoznali javnost. Cilj nam je da se razbije zid ćutanja. Onog časa to uradimo, mnoge stvari će izgledati drugačije, ne samo i zdravstvu nego i u drugim sferama društva“, kazao je Cvijanović.

Ana Šoć, čija je sestra Ivana preminula od posljedica neliječenog novog gripa, kazala je da su predstavnici porodica Ljekarskoj komori „nepobitno dokazali da je njihovim aktima predviđeno postupanje i preduzimanje mjera“.

Ti akti su, kako je navela, Statut Komore, pravilnici i Zakon o zdravstvenoj zaštiti.

„Oni imaju mogućnost da privremeno oduzmu licencu doktorima zbog povrede etičkog kodeksa ili greške u struci. To smo im nepobitno dokazali, jer nam nijesu mogli odgovoriti na čemu temelje tvrdnje da ne mogu da reaguju i da moraju čekati pravosnažnu presudu. Neka nam kažu kojim aktom je to propisano, i mi od njih nećemo ništa više tražiti“, kazala je ona

Prema njenim riječima, sa druge strane postoje pravosnažne presude, ali ne i reakcija Komore.

„Na šta se onda svodi njihov posao“, upitala je Šoć.

Portal Analitika