Deklaraciju o potrebi izrade Strategije za evropsko i građansko društvo (STEGA), kao javnu građansku inicijativu, juče je u Podgorici potpisom podržalo 65 crnogorskih intelektalaca, među kojima je veći broj akademika, profesora, privrednika, umjetnika i drugih javnih i uglednih ličnosti iz Crne Gore i inostranstva.
Cilj izrade Strategije, koja će biti ostvarena kroz otvoren i inkluzivan proces, jeste da se kroz izradu ovog dokumenta i intenzivira društveni dijalog, pruži doprinos ostvarenju punopravnog članstva Crne Gore u EU i daljem razvoju crnogorske države na temeljima građanskog društva i evropskih vrijednosti.
Kako se navodi u dokumentu, STEGA predstavlja javnu inicijativu slobodnih pojedinaca, okupljenih oko zajedničkog imenitelja – borbe za bolju i pravedniju Crnu Goru.
Intencija je da proces izrade strategije traje dvije godine, do 2026, kada će biti usvojena dugoročna Strategija evropske i građanske Crne Gore, u svim oblastima, od prava i ekonomije, zdravstva i socijalne politike, do kulture i politike identiteta, s ciljem da se ostvari “Agenda 2028” tj. punopravno članstvo Crne Gore u EU.
U dokumentnu se napominje i da STEGA u nazivu simbolički povezuje najslavnije datume crnogorske prošlosti sa budućnošću Crne Gore, s naglaskom na Stegi iz vremena Petra I, kao aktu ujedinjavanja, nasuprot tendencijama razjedinjavanja crnogorskog društva i razgradnje crnogorske države.
STEGA je, kako se navodi u Deklaraciji, zasnovana na aksiomu - Crna Gora kao jedinstvena, nedjeljiva i naša jedina država.
“Zalažemo se i podržavamo njegovanje veza sa drugim državama i narodima, posebno onim najbližima – našim susjedima. Mi smo svoj centar – ničija periferija”, poručuju potpisnici.
STEGA je, kako navode, izraz težnje da Crna Gora postane prva sljedeća članica Evropske unije 2028. godine.
“Težimo evropskom društvu, čija su temeljna obilježja pluralizam, nediskriminacija, tolerancija, pravda i solidarnost. Želimo da njegujemo antifašizam i čuvamo životnu sredinu. Nastojaćemo da doprinesemo osnovnom cilju Evropske unije - unapređenju mira, afirmaciji njenih vrijednosti za dobrobit sadašnje i budućih generacija. Da budemo građani, a ne stranci u EU”, naglašeno je u Deklaraciji.
Proces izrade STEGA-e je, kako navode, otvoren prema svim građanima i društvenim subjektima koji su pozvani da dostave prijedloge i sugestije u cilju dobijanja što kvalitetnijeg dokumenta i ostvarenja "Agende 2028".
Među potpisnicima Deklaracije su: Vladimir Nikaljević, Đorđije Borozan, Slobodan Backović, Vukić Pulević, Branislav Radulović, Gordana Đurović, Ilija Vujošević, Čedomir Čupić, Nikola B. Šaranović, Zuvdija Hodžić, Branko Baletić, Radoje Cerović, Alek Barović, Božidar Šekularac, Slobodan Marunović i drugi...
U nastavku možete pročitati kompletan tekst Deklaracije sa imenima potpisnika: