Politika

Da li će biti krivičnih prijava protiv bivših ministara koji su radili protiv interesa države?

Djelovanje prethodne vlade i njenih ministara treba da istražuju nadležni državni organi, a ne partije, uvjeravaju u SDP-u, dok u Socijaldemokratama poručuju da će za 15 dana, najkasnije mjesec, podnijeti krivične prijave protiv bivših ministara koji su radili suprotno interesima države. Moguće su i prijave protiv direktora državnih preduzeća.

Da li će biti krivičnih prijava protiv bivših ministara koji su radili protiv interesa države? Foto: Ilustracija
GradskiIzvor

Od formiranja nove vlade prošlo je mjesec i, kako se sada čini, ide se po starom običaju: obećanje – ludom radovanje, jer za to vrijeme nijedna partija nekadašnje opozicije – DPS, SD ili SDP, nije podnijela krivične prijave, kako su ranije obećavali.

Dok u SD-u poručuju da će do odgovornosti dovesti ministre koji su za vrijeme vlade Zdravka Krivokapića, kako kažu u toj partiji, uništavali Crnu Goru po svim šavovima, u SDP-u nijesu jasno kazali koga su spremni da tuže pred nadležnim organima. I jedni i drugi su saglasni da je ogromnu štetu pretrpio resor prosvjete, koji je vodila ministarka Vesna Bratić.

“Prvenstveno da krenemo od bivše ministarke Vesne Bratić. Imali smo situaciju da je prosvjeta na najnižem nivou otkad Crna Gora postoji. Od nezavisnosti, pa čak i od onog vremena prije”, ocjenjuje portparol SD-a Nikola Zirojević.

Napominje da je bivša ministarka nezakonito smijenila preko 200 direktora, a državi je, smatra, na taj način svjesno pričinjena šteta.

U SDP-u podsjećaju i na dogovor koji je sklopila nova vlada, a u čijem sastavu su i članovi SDP-a, a ministri odbrane i vanjske politike Raško Konjević i Ranko Krivokapić.

“Sporazumom o formiranju 43. vlade predviđeno je da se izvrši revizija svih postupaka, pogotovo u oblasti obrazovanja, koji mogu biti predmet interesovanja drugih državnih tijela, a svakako će biti predmet interesovanja i članova vlade iz SDP-a i poslanika SDP-a”, kazao je član predsjedništva SDP-a Mirko Stanić.

U SD-u su spremni, ukoliko se dokaže da za to postoji osnov, da podnesu krivične prijave i protiv nadležnih u državnim kompanijama, poput EPCG i CEDIS-a.

“Redovi za rješenja u EPCG bili su kao nekada redovi ispred COVID ambulanti, u najgore vrijeme pandemije. Postoje određene sumnje i dobijamo informacije od institucija da je riječ i o kupovini diploma. Ljudi su preko noći dolazili sa diplomama”, kazao je Zirojević.

Na odgovornost ministara bivše vlasti pozivao je više puta i predsjednik države. U posljednjem obraćanju medijima istakao je da ne treba samo ministri da odgovaraju, već i nadležni u državnim preduzećima.

U DPS-u su odbili da za Gradsku RTV govore o podnošenjima krivičnih prijava, uz obrazloženje da su o tome već pričali dva puta. Tada su rekli da su podnijeli krivične prijave protiv premijera Krivokapića zbog dešavanja na Cetinju u septembru prošle godine, kao i zbog političke korupcije u Kotoru.

Konkretnih krivičnih prijava protiv ministarki Vesne Bratić, Olivere Injac, ministara Milojka Spajića, Jakova Milatovića i drugih, kao i bivšeg direktora ANB- Dejana Vukšića, nije bilo.

Portal Analitika