Politika

Iako to formalno nije najavljeno, kombinatorike su već tu

Da li će danas biti najavljena manjinska Vlada i ko bi u tom slučaju bio protiv postojeće?

Konferencija za medije, kojoj će prethoditi unutarstranačke konsultacije, a na kojoj bi Građanski pokret URA trebalo da predstavi model izlaska iz aktuelne političke krize, biće održana danas u podne.

Da li će danas biti najavljena manjinska Vlada i ko bi u tom slučaju bio protiv postojeće? Foto: PA
Portal AnalitikaIzvor

Iako iz te partije nijesu detaljnije govorili o bilo čemu, niti su nagovijestili model, od sinoć su sve prisutnije najave kako će, formalno ili ne, biti predložena manjinska Vlada, za koju će biti zatražena podrška svih poslanika u Skupštini.

Ta ideja ne bi podrazumijevala ulazak Demokratskog fronta i Demokratske partije socijalista u Vladu, a njeno polazište bio bi decembarski Memorandum o saradnji, potpisan između URE, Socijalističke narodne partije, te nacionalnih partija albanskog i bošnjačkog naroda.

Pojedini mediji sinoć su prenijeli i kako je upitno da li bi poziv za manjinsku Vladu bio upućen Socijaldemokratskoj partiji i Socijaldemokratama, s obzirom na to da navodno prema tome postoji revolt u nekim strukturama koje pripadaju vladajućoj većini.

Ko je za preispitivanje situacije

Podsjetimo, prošle sedmice je vicepremijer i lider URE Dritan Abazović kazao kako nema problem sa tim da se u parlamentu preispita podrška aktuelnoj Vladi. 

Ubrzo se javio i Milan Knežević iz DF, koji je saopštio identičan stav, opet ponavljajući stav tog bloka kako su za prekompoziciju Vlade.

Njihove su izjave ubrzo podržali iz SNP-a. 

Da podržavaju Memorandum, ranije su saopštili iz DPS, SDP i SD. Iz tih stranaka su manje ili više direktno ranije nagovještavali i kako bi podržali manjinsku Vladu. 

Nije sve, međutim, tako jednostavno. Podrže li iz DPS rušenje postojeće Vlade, danas je teško zamisliti kako bi za to bili i iz DF-a.

Ko je protiv

Među onima koji se protive bilo kakvoj prekompoziciji, izuzev premijera Zdravka Krivokapića, trenutno je Prava Crna Gora, ali i Demokratska Crna Gora - čiji je poslanik Danilo Šaranović to jasno saopštio u subotu.

Za sada je izvjesno kako je teško da bi mogla biti formirana manjinska Vlada koju bi podržali i DF i DPS.

Takođe, među strankama potpisnicima memoranduma nema dovoljnog broja poslanika za podnošenje skupštinske inicijative o preispitivanju povjerenja Vladi, no to i nije naročit problem - izvjesno je da bi se na njoj našli potpisi ili predstavnika opozicionih stranaka, ili DF-a.

No, prije bilo kakvih ozbiljnijih kombinatorika, ipak treba sačekati današnju konferenciju za novinare, koja će početi u 12:00 časova.

Portal Analitika