Pojam „borbe protiv terorizma“ se u posljednje vrijeme sve češće zamenjuje pojmom „borbe protiv antidržavnih aktivnosti“ pa i „borbe protiv kriminala“. Prije nekoliko dana je u javnost prodrla vest o inicijativi američkih zvaničnika za nacionalnu bezbjednost koji traže da se donese novi sveobuhvatni zakon. On bi američkoj vladi omogućavao da nadgleda kako nešifrovanu, tako i šifrovanu komunikaciju koja ide preko službi kao što su „Blekberi“, „Fejsbuk“ ili „Skajp“. Pri tome bi u slučaju potrebe da se štite američki nacionalni interesi mogli da se prisluškuju i nadgledaju korisnici u čitavom svijetu.
Kako se ubaciti u P2P?
List „Njujork tajms“ i agencija Rojters pišu da se oko najnovije inicijative dogovaraju američka Federalna policija, ministarstvo pravosuđa, Agencija za nacionalnu bezbijednost i zvaničnici u Bijeloj kući, kao i druge institucije.

Paralelno se radi i na usavršavanju programa koji su u stanju da špijuniraju i decentralizovanu komunikaciju, posebno onih koji mogu da dešifruju šifrovanu komunikaciju poput „Blekberijevog“ servisa „Riserč in moušns“. No, i pored takvih programa, novi zakon bi najvjerovatnije obavezao operatere da sami dešifruju nečiju komunikaciju ako američke vlasti to zatraže.
Kod koga je crveno dugme za isključenje interneta?

Postepeno prodiranje ovih informacija u javnost dovelo je do različitih negativnih reakcija. Stručnjaci za ljudska prava i zaštitu podataka smatraju da je riječ o skandaloznom zadiranju u privatnu sferu. Oni u mjerama poput ove, ili mogućnosti da predsjednik u Vašingtonu jednostavno isključi internet ili djelove interneta u slučaju opasnosti po nacionalnu bezbjednost, smatraju krajem slobode u svjetskoj računarskoj mreži. S druge strane, i mnogi kojima privatne slobode građana predstavljaju poslednju brigu, sa skepsom gledaju na najnovije inicijative američkih vlasti iz jednog mnogo prostijeg razloga: nove mjere su - skupe. Troškovi prilagođavanja tehnike komunikacije novom zakonu bi sasvim sigurno bili prebačeni na operatere, a stvaranje novih centralnih servera preko kojih bi išla komunikacija otvorilo bi nove mogućnosti za hakerske napade – ti napadi bi postali opasniji jer bi mogli da nanesu štetu mnogo većem broju korisnika.
(DW)