"Krađa intelektualne svojine je takođe karakteristika dijela protagonista političke utakmice! Plaši njihov nedostatak kreativnosti i njihovo pribjegavanje prepisivanju i neovlaštenom korišćenju tuđih ideja i projekata. Nacrt projekata „Crnogorske kuće“ nastao je 2019. godine sa ciljem da se obezbijedi bolji plasman domaćih proizvoda i veća vidljivost Crne Gore, naročito u inostranoj javnosti. Po uzoru na Luksemburg, ovaj je projekat trebao da omogući uspostavljanje osnova za pomoć domaćim proizvođačima, naročito malim i srednjim, sa akcentom na proizvođače prehrambenih, kozmetičkih, tekstilnih, proizvoda kreativnih industrija, proizvoda starih tradicionalnih zanata, kao i drugih, na način da se isti plasiraju u posebnoj prodavnici, tzv. „kući“ koja bi bila promoter brenda Crne Gore", naglašavaju oni.
Radi bolje vidljivosti i prepoznatljivosti, kako dodaju, proizvodi koji bi ušli u uži izbor i bili odabrani za plasman u Crnogorskoj kući, imali bi jedinstven dizajn i pakovanje na kojem bi se nalazio vizuelni identitet nacionalnog brenda Crne Gore.
"Dvije godine kasnije, u toku mandata 42. Vlade Crne Gore, kao odgovor na zahtjev da se pronađe modalitet pomoći domaćim proizvođačima, odnosno rješavanja pitanja plasmana i internacionalizacije domaćih preduzeća/proizvođača predmetni projekat je izvađen iz ladice i opet je ugledao svjetlost dana. Kako za mandata nije otpočela implementacija samog projekta, tadašnji ministar, a sadašnji nosilac liste Evropa sad za Podgoricu Jakov Milatović, veoma vješto, iskorišćava već razrađeni koncept i ideju (koja može identično biti implementirana i na nivou grada i na nivou države) i uvrštava je u svoj predizborni program pod nazivom ,,Podgorička kuća“, ne libeći se pri tome da tuđe ideje i projekte, predstavi kao svoje i državne resurse i materijale koristi za svoje lične ciljeve", poručuju iz "Luče".
Navode kako nijesu iznenađeni.
"Kako ovakvo ponašanje nije iznenađenje, govore nam i dosadašnji rezultati ove grupacije. Poguban rezultat program ,,Evropa sad“ se opisuje u posljednjem izvještaju Evropske komisije o Crnoj Gori u dva navrata gdje se negativno ocjenjuju uticaji koje ima na budžet i funkcionisanje opština. Takođe Državna revizorska institucija je dala negativno mišljenje na finansijsku reviziju i negativno mišljenje na reviziju pravilnosti Prijedloga zakona o završnom računu budžeta Crne Gore za 2021. godinu. Nadamo se da će građani umjeti da razdvoje „žito od kukolja“, zaključuju oni.