Region

Da li je u Srpskoj pronađena nafta?

Izvor

Mogu li nalazišta nafte i zlata preobraziti Republiku Srpsku i BiH iz jedne od najsiromašnijih zemalja Evrope u malo bogatiju ili su izjave političara tek podgrijavanje nade u bolju budućnost kod sve siromašnijih građana, tema je kojom se bavio "Dojče vele".

Ova redakcija je četiri dana bezuspješno tražila odgovor od resornog ministra u Vladi RS Željka Kovačevića na pitanje je li tačno da je u RS pronađena nafta. 

Jedna od službenica u entitetskom Ministarstvu energetike, industrije i rudarstva rekla je, nezvanično, da "ne očekujemo od ministra da demantuje predsjednika“. 

Podsjetimo, da su još početkom 2011. godine predsjednik RS Milorad Dodik i direktor NIS-a u Srbiji Kiril Kravčenko svečano najavili rad na ispitivanju da li u Republici Srpskoj ima nalazišta nafte i gasa.

Politički analitičar Aleksandar Trifunović kaže da Dodikovu izjavu treba posmatrati, ne kao nešto što je zasnovano na činjenicama, već kao nadu da će se dogoditi čudo koje će spasiti ekonomiju RS i BiH od potpunog sunovrata. 

"Međutim, s tom nadom postoji jedan vrlo logičan problem, a to je da su ruske kompanije dobile koncesiju na istraživanje i eksploataciju nafte i sva nafta koja se eventualno nađe u narednih 100 godina pripašće tim kompanijama s jednim mizernim postotkom koji bi išao Republici Srpskoj. Tako da građani RS, ako se nafta i pronađe, od tog pronalaska neće osjetiti nikakvo blagostanje“, kaže Trifunović za DW. 

Vlada Republike Srpske je, podsjetimo, koncesiju na istraživanje i eksploataciju nafte u tom entitetu bez javnog konkursa dala Jadran-Naftagasu, koji je u vlasništvu ruskih kompanija Njeftegasinkora i Zarubrežnjefa. 

Za istraživanje nafte Jadran-Naftagas dužan je da plati samo milion i po konvertabilnih maraka, dok bi od eventualne eksploatacije "crnog zlata“, kao koncesionu naknadu plaćao četiri odsto od bruto prihoda ostvarenog prodajom nafte i plina, mada u drugim zemljama takva naknada iznosi između 20 i 30 odsto. U Federaciji BiH, takođe, bez javnog konkursa posao istraživanja nafte dodijeljen je svjetski poznatoj kompaniji Šel.

IZVOR: B92, DOJČE VELE

Portal Analitika