Politika

(B)RUKA PRAVDE: Nakon afere ,,Do Kvon“ otkriva se da su odlazeći premijer i ministar unutrašnjih poslova planirali akciju policije koja ima političku pozadinu

Da li su Abazović i Adžić htjeli borbu protiv kriminala ili političku upotrebu policije

Za sada nema zvaničnih informacija ko je tužilac, koji je na osnovu ,,operativnih sudskih saznanja sa visokim stepenom tačnosti“, potpisao nalog za pretrese kuća Baroviću i Goluboviću, ali je izvjesno da je sudija Pejović ocijenio da su nalozi bili - neosnovani. Informacije kojima Pobjeda raspolaže, navode na zaključak da je policijska akcija imala političku pozadinu i svjesno targetiranje policijskog službenika Duška Golubovića i biznismena Veselina Barovića

Da li su Abazović i Adžić htjeli borbu protiv kriminala ili političku upotrebu policije Foto: Vlada CG
Draško Đuranović/Duško Mihailović
Draško Đuranović/Duško MihailovićAutor
PobjedaIzvor

Četiri dana pred parlamentarne izbore, u policijskoj akciji koja je zvanično imala za cilj suzbijanje organizovanog kriminala, bio je planiran i pretres stambenih objekata biznismena Veselina Barovića i policijskog funkcionera Duška Golubovića koji se u policijskoj evidenciji ne vode kao bezbjednosno interesantna lica, objavile su juče Vijesti, uz tvrdnju da je sudija za istragu Miladin Pejović odbio da potpiše nalog za pretres.

Za sada nema zvaničnih informacija ko je tužilac, koji je na osnovu ,,operativnih sudskih saznanja sa visokim stepenom tačnosti“, potpisao nalog za pretrese kuća Baroviću i Goluboviću, ali je izvjesno da je sudija Pejović ocijenio da su nalozi bili - neosnovani.

Informacije kojima Pobjeda raspolaže, navode na zaključak da je policijska akcija, koju su pompezno najavili premijer Dritan Abazović i Filip Adžić, bila namijenjena, ne samo borbi protiv organizovanog kriminala, već i - podizanju rejtinga funkcionera Ure pred izbore 11. juna.

Izjave nakon policijske akcije premijera Abazovića potvrđuju postojanje političke pozadine.

MEDIJSKA OFANZIVA

Kada je u jutro 7. juna, Uprava policije nezvaničnim medijskim kanalima najavila ,,veliku akciju“, usmjerenu na organizovane kriminalne grupe, velika očekivanja javnosti su već pri kraju dana splasnula.

Rezultat „ruke pravde“, nakon pretresa 50-ak objekata i kontrole desetina osoba u 16 crnogorskih gradova, bio je: hapšenje jedne osobe zbog nedozvoljenog posjedovanja pištolja, dvije zbog posjedovanja droge i jedna krivična prijava zbog navodne divlje gradnje?!

Narednog dana, nakon sjednice Vijeća za nacionalnu bezbjednost zakazane u predvečerje izbora zbog famozne kripto-aftere ,,Do Kvon“, premijer Dritan Abazović osvrnuo se i na fijasko od prethodnog dana.

I odmah krenuo sa optužbama da se opstruira borba protiv organizovanog kriminala.

"Kontrolisano je 48 lokacija i 42 lica. Za dva lica nije dobijen nalog za pretres, to je slučaj bez presedana. Vijeće je upoznato ko su lica i ko je sudija koji je donio odluku. Ta dva lica su malo poznatija javnosti u odnosu na ostale", kazao je Abazović.

(NE)SVJESNO RAZOTKRIVANJE

Iste večeri, polako se naslućivalo ko bi mogao da bude jedno ,,od dva poznata lica“ čiji objekti nijesu pretreseni.

Gostujući na televiziji A plus, a komentarišući navode ,,Evrope sad“ da su premijer i njegov ministar unutrašnjih poslova Adžić konstruisali ,,aferu Do Kvon“, Abazović je optužio funkcionera tog pokreta Andreja Milovića, jednog od rijetkih iz PES-a koji je u tim danima branio Spajića, da dobija instrukcije od - visokog policijskog inspektora Duška Golubovića.

"Iz Pokreta ,,Evropa sad“ su počeli zasipanje lažima. Preko čovjeka koji se zove Andrej Milović, koji dobija instrukcije od dva čovjeka iz kriminalnih struktura - Duška Golubovića i osobe koju neću sada da otkrijem, nego kad dobijem odgovor", insinuirao je Abazović.

Ova dva, naizgled nepovezana događaja - politički obračun pred izbore i navodnu borbu protiv organizovanog kriminala - nesvjesno je uvezala juče udarna propagandna igla dvojca Abazović-Adžić, novinarka koncerna Vijesti Jelena Jovanović, u članku koji ukazuje na to zbog čega „ruka pravde“ nije mogla da sakrije razočarenje policijskom akcijom od 7. juna.

Jovanović, poznata široj crnogorskoj javnosti najviše zbog skandaloznog targetiranja građanskih aktivista i novinarki u famoznom BIRN-ovom izvještaju koji je prije pola godine skinut sa interneta - ali i po tome što je bila vrlo često pominjana u Skaj aplikacijama pripadnika škaljarskog klana, te bila neposredni svjedok ubistva suvlasnika podgoričkog noćnog kluba ,,Bigl“ Miodraga Migija Kruščića - u jučerašnjem senzacionalističkom tekstu otkriva ko su dvije osobe: Veselin Barović i Duško Golubović.

No, osim što se otkriva ime sudije za istragu koji je odbio da potpiše nalog za pretres, nije razjašnjeno: ko je i zbog čega u policiji ocijenio da ima osnove da se Barović i Golubović svrstaju u potencijalne pripadnike organizovanog kriminala ili osobe koje raspolažu nelegalnim oružjem.

SUMNJIVA LICA

Prema informacijama Pobjede, Duško Golubović je tridesetak godina u sektoru bezbjednosti, bio je u javnoj bezbjednosti, duže je radio u Agenciji za nacionalnu, sada je neraspoređen u zvanju glavnog policijskog inspektora i pokrenuo je postupak za penzionisanje.

Prema podacima koje je, kao policijski funkcioner sam predao Agenciji za sprečavanje korupcije, Golubović posjeduje, osim službenog naoružanja -desetak oružanih listova za pištolje, ali i lovačke puške, jer je istovremeno i član Streljačkog društva i Lovačkog udruženja Crne Gore.

Bilo bi zanimljivo da nadležni u policiji daju odgovor: zašto bi čovjek koji legalno posjeduje impozantno naoružanje bio sumnjiv da ima i - nelegalne komade oružja?

Prema informacijama Pobjede, targetiranje Golubovića je - na insistiranje iz vrha policije, odnosno Ministarstva unutrašnjih poslova - sprovedeno preko policijskog službenika Centra bezbjednosti Podgorica.

Drugi targetirani - Veselin Barović je sportskoj javnosti poznat kao nekadašnji košarkaški sudija, košarkaški radnik i predsjednik Košarkaškog saveza Crne Gore.

Široj crnogorskoj javnosti Barović je poznat od kraja devedesetih prošlog vijeka, ne samo kao sportski radnik i biznismen: bio je, uz još nekoliko crnogorskih državljana, akter poznate ,,duvanske afere“, kada su italijanske vlasti istraživale crnogorski reeksport cigareta. Nakon godina medijskih natpisa i maratonskog sudskog procesa italijasnki sud je sve optužene - bezuslovno oslobodio svih optužbi.

Za ovaj slučaj možda je važan još jedan podatak: Veselin Barović je i višedecenijski blizak prijatelj sa, sada već bivšim višestrukim premijerom i predsjednikom Crne Gore Milom Đukanovićem. Da li baš u toj činjenici valja tražiti motive predizborne policijske akcije?

Razloge za sumnju u političku zloupotrebu pobuđuje i činjenica da su upravo Abazović i Adžić, u sedmici prije održavanja vanrednih parlamentarnih izbora, lansirali i ,,aferu Do Kvon“, u namjeri da uruše kredibilitet lidera Pokreta ,,Evropa sad“ Milojka Spajića.

Na osnovu raspoloživih podataka čini se da je Veselina Barovića i Duška Golubovića u policijskoj akciji 7. juna, spojila - politika. Ili, bolje rečeno, (zlo)upotreba policije u političke, predizborne svrhe: kao da se ,,ruka pravde" pretvorila u - bruku pravde.

Portal Analitika