Društvo

Koordinator Građanske inicijative „21. maj“ Aleksandar Saša Zeković

Da smo demokratsko društvo Adžić i Brđanin makar bi ponudili ostavke

Saopštenje Uprave policije, kao i javni nastupi načelnika Odjeljenja bezbjednosti Cetinje Dalibora Šabana i Aleksandra Boškovića iz Sektora kriminalističke policije zapravo su ukazali na dodatne propuste, nejasnoće i praznine u konstruisanoj policijskoj priči – kategoričan je koordinator Građanske inicijative „21. maj“ i bivši predsjednik i član Savjeta za građansku kontrolu rada policije (2005-2020) Aleksandar Saša Zeković.

Da smo demokratsko društvo Adžić i Brđanin makar bi ponudili ostavke Foto: gradski
PobjedaIzvor

U slučaju tragedije na Cetinju, gdje je u petak u bezumnom napadu ubijeno 10 ljudi, među kojima i dvoje djece, a ranjeno šest osoba, poslije čega je ubijen i napadač, prema ocjeni Zekovića, svjedočimo zakašnjeloj reakciji, ali i političkoj instrumentalizaciji policije kako bi se stvari predstavile bitno drugačijim nego što jesu.

Oglašavanje i drugi medijski nastupi Uprave policije, smatra on, nažalost, primarno su imali cilj da ministra unutrašnjih poslova Filipa Adžića i direktora Uprave policije Zorana Brđanina oslobode, odnosno udalje od očigledne objektivne profesionalne i starješinske odgovornosti, a ne da javnosti ponude razumna objašnjenja u odnosu na policijske mjere i radnje povodom masovnog zločina.

''Biću vrlo jasan i otvoren - nikakva saopštenja ne mogu osloboditi odgovornosti Adžića i Brđanina niti im oprati sa obraza objektivnu profesionalnu i starješinsku odgovornost. Da smo izgrađeno demokratsko društvo, o ovome ne bi ni raspravljali, a njih dvojica bi, ne čekajući na prozivke stručne i šire javnosti, podnijeli ostavke ili ih bar ponudili. To bi bio visoko profesionalan i moralan čin'', poručio je Zeković za Pobjedu.

Objašnjava da saopštenje kojim se juče oglasila policija, a koje sadrži i ocjene da je njihovo postupanje bilo pravovremeno, profesionalno i efikasno - unaprijed obesmišljava sve buduće provjere od kojih su neke već u toku, poput podnošenje izvještaja o upotrebi sredstava prinude.

''Takav pristup, nažalost, postaje praksa direktora Uprave policije Zorana Brđanina. Dok nije bio na toj dužnosti bio je žestoki protivnik takve prakse, a mene podupirao u borbi protiv nje'', ističe Zeković.

Kao ozbiljan nedostatak policijskog saopštenja vidi i da su, prije vještačenja, iznijeli podatak „da je od 20 ispaljenih metaka od strane policijskih službenika, jedan metak teško povrijedio ubicu“.

''Na osnovu mog iskustva, djeluje mi nerealno da su već uspjeli da sravne podatke svih čaura, kalibara ispaljene municije pronađene na licu mjesta i razvrstaju koliko je ispaljeno iz oružja Borilovića, koliko iz oružja građanina ili možda više njih, a koliko iz službenog oružja policijskih službenika. Uprava policije ističe da se desila unakrsna vatra, pa mi nekako djeluje porazno da je na kraju prisutni građanin morao da reaguje, uzme zakon u svoje ruke, i spriječi nastavak pogibije i tako zaštiti građane i policiju u ime policije. Na tome treba svi da mu zahvalimo'', poručio je Zeković.

 

Ko i zašto prikriva istinu o masakru?
0
Ko i zašto prikriva istinu o masakru?
14.08.2022 07:57
Zastrašujuće svjedočenje
0
Zastrašujuće svjedočenje
14.08.2022 08:01

 

Ukazao je i na nelogičnosti iz policijskog saopštenja i Šabanove izjave na osnovu kojih se „da se zaključiti da je (Vuk) Borilović deset građana lišio života, a njih petoro ranio u roku od sedam do deset minuta i da su građani bili bezbjedni izlaskom policije na lice mjesta, dakle već od 15.33 sati i da se tu navodno sve završava“.

''Činjenice, ipak, ukazuju da je sve trajalo mnogo duže i da su se pucnji čuli i nakon dolaska policije kada je došlo i do ranjavanja policijskog službenika, kao i do lišavanja života Borilovića od strane nekog od prisutnih građana u namjeri da se konačno zaustave dalje posljedice na štetu građana i policajaca u civilu'', pojašnjava Zeković.

On je apelovao na građane iz okolnih kuća, koji su očevici, da se jave tužilaštvu i javnosti i saopšte što su vidjeli.

''Molim ih u ime cijele javnosti, da se ne drže po strani, niti plaše. Interes je javnosti u pitanju i njihovo svjedočenje može pomoći da se unaprijedi sigurnost svih građana Crne Gore i da oni dobiju pouzdanu i profesionalnu policiju'', naglasio je Zeković.

Policija, ističe on, mora pružiti odgovore zašto Protivteroristička jedinica, koja je jedino osposobljena za ovakve situacije, nije odmah po prijavi krenula na Cetinje.

''Zašto se policijski službenik Ljubiša Maksimović, ne svojom krivicom, našao na mjestu da rješava situaciju koju je trebalo da rješavaju obučene snage i koordinirani sistem policije. Tokom tolikog trajanja krizne situacije, na zadatak se u prvoj liniji djelovanja, ne može slati vođa sektora stanice policije OB Cetinje koji nije obučen za sprovođenje policijskih radnji u ovakvim situacijama. Neko treba da odgovara zbog takvog propusta'', kategoričan je Zeković, uz konstataciju i da „u istoriji policije, ali i Crne Gore nije postojao hitniji razlog za angažovanje helikoptera od onog što se u petak dešavalo na Cetinju“.

Pozvao je tužilaštvo i nadzorne mehanizme za rad policije da provjere tok razgovora putem radio veze.

''U centru veze MUP, na generalnom serveru tetra veze, sigurno je sačuvan kompletan tok svih razgovora i izdatih naređenja'', dodao je on.

Kategoričan je da policija mora pružiti i odgovore na pitanja zašto je operacijom rukovodio načelnik CB Podgorica Goran Jokić i da li je tačno i zašto je naredio da se ne prilazi i ne upotrebljava vatreno oružje do dolaska PTJ, kao i ko je od rukovodstva Uprave policije došao na mjesto događaja i kada? Smatra da treba ustanoviti i ulogu policijskih službenika koji su bili angažovani na obezbjeđenju Cetinjskog manastira.

''Na osnovu do sada dostupnih podataka sve ukazuje da je organizacija aktivnosti Uprave policije bila veoma loša. OB Cetinje, koje je u suštinskom smislu na nivou jedne stanice policije, gotovo bez ikakavih kapaciteta da se nosi sa ovakvom situacijom, bilo je prepušteno samo sebi'', zaključio je Zeković.

Portal Analitika