Krive sudije Ustavnog suda za to što godinama čekaju ostvarenje svojih prava ukazujući da su njihove ustavne žalbe usvojene, ali im je dodijeljena samo nematerijalna šteta, za koju su neki, kako tvrde, i više puta dobili po dvije hiljade eura pravične naknade.
Predstavnik radnika Milan Vukčević je ukazao da je prva ustavna žalba predata prije pet godina, te da su sve kasnije bile istog pravnog i činjeničnog stanja. Pita zbog čega se o svim žalbama nije istovremeno odlučivalo dodajući da mu je rečeno da će preostalih 800 žalbi objediniti.
Vukčević će, kako je najavio, tužilaštvu predati odluke Ustavnog suda i drugu dokumentaciju i optužio sudije da su dobijali privilegije kako bi radili protiv “dakićevaca”. To se, kako je naveo, ne odnosi na sudije Milorada Gogića i Miodraga Iličkovića koji nijesu bili saglasni sa većinskim stavom sudija, jer su smatrali da je obavezu isplate zarada trebalo nametnuti Vladi, a ne čekati da se završi stečaj i da se nakon toga utvrdi koliko njih nije uspjelo da se namiri.
-Tražićemo da počne da se utvrđuje lična odgovornost. Mislile su sudije da pobjegnu u penziju, da pokupe duple stanove i kredite i nikome ništa. Ima da vrate to što su dobili da bi radili protiv nas- kazao je Vukčević ispred Ustavnog suda.
Kritike je iznio i na račun toga što je Ustavni sud sebi ukinuo rok od 18 mjeseci za odlučivanje po žalbama, a sudije optužio da su taoci politike te da su za “stručno mišljenje išli kod bivšeg premijera Duška Markovića”.
-Ustavni sud je izgubio značaj, jer se upotrebljava kao kletva. Kad hoćeš nekome da kažeš da neće ništa dobiti, kažeš mu “da bog da ti predmet bio u Ustavni sud” – poručio je Vukčević.
Dakićevci će se, kako je najavio Vukčević, ponovo okupiti iduće srijede, kada planiraju da odu i do Privrednog suda. Na dopise i pozive za sastanak koje su uputili Vladi i Ministarstvu finansija prije skoro godinu, nijesu dobijali odgovor.
Stečaj u fabriku Radoje Dakić uveden je krajem 2016. godine zbog poreskog duga od 10,8 miliona eura. Do sada je prodata imovina vrijednosti 45 miliona eura, od čega je radnicima isplaćeno 10,5 miliona. Imajući u vidu da nije ostalo još mnogo imovine za prodaju, Vukčević je upozorio da će nedostajati 20 miliona da se namire sva njihova potraživanja, dodajući da će država morati da ih obezbijedi.