- Iako se radio o malom tržižnom učešču mikrofinansijskih institucija u ukupnom poslovanju svih finansijskih institucija u Crnoj Gori, treba reći da se te kamatne stope koje su i do 40 odsto, što je nevjerovatan podatak, ipak tiču građana sa imenom i prezimenom, kazao je Damjanović za Portal Analitika.
Centralna banka CBCG je ograničila kamatne stope na 15 odsto za građane i 14 odsto za privredu a rok tih mjera je šest mjeseci, s tim što se ograničavanje ne odnosi na mikrofinansijske institucije.
- Mnogi građani su u Crnoj Gori zbog njih bili u velikim problemima i dovedni u zabludu. I ono što sam ponavljao konstantno u parlamentu, možda i jedini, jeste da ne vidim cilj i svrhu postojanja tih institucija koje nijesu doprinijele rastu konkuretnosti na tom tršištu, naveo je Damjanović.
Damjanović je ocijenio da su kamate, koje privreda može da izdrži svega 5, 6 odsto a da su kamate od 12, 13 osto po kojima se može dobiti kredit jednostavno neizdržive za privredu.
- U odnosu na mjere koje je preduzela Centralna banka a povodom pokušaja da se ograniče ogromne kamatne stope po kojima banke i mikrofinansijske institucije daju kredite treba reći da samo vremensko ograničenje tih mjera nije dobar signal, jer govori da će biti privremenog karaktera. Banke će sve da urade da se taj rok što prije potroši, u razjašnjavanju načina na koji bi to trebali da urade.
Damjanović je dodao da se očigledno radi o pokušaju CBCG da uvaži ono o čemu se govorilo u parlamentu.
- Radi se o tome da se u zakonu teško može naći uporište za ovakve mjere, ali je ključna stvar da privremeni rok ovih mjera i da se kamate limitiraju na visokih 15 odsto - govori o tome da je došlo do određenog kompromisa sa bankama. Nisam siguran da je taj limit postavljen na pravi način, jer su kamate i dalje neodržive i da vjerujem da neće biti pozitivnih posljedica na privredu, zaključio je Damjanović.