Poslanik Socijalističke narodne partije (SNP), Aleksandar Damjanović, saopštio je da je krajnje vrijeme da se crnogorskoj javnosti pokažu odgovorni za privatizaciju koja je dovela do situacije u KAP-u i državi.
- Nadam se da izjava ministar ekonomije Vladimira Kavarića nije uvod u postupak eventualnog gašenja KAP-a. Tražimo da država stane iza KAP-a, rekao je Damjanović agenciji Mina-business.
Kavarić je u četvrtak kazao da će Vlada vjerovatno morati da vrati 22 miliona eura kredita Dojče (Deutsche) banci umjesto KAP-a.
Damjanović očekuje da se u Skupštini obavi rasprava oko mogućnosti da država preuzme na sebe sve garancije date KAP-u, u iznosu 130 miliona eura.
- To bi ugrozilo budžet koji smo usvojili. Znamo kako je u njemu definisana otplata garancija, pa bi bilo dobro da se povede rasprava u parlamentu po tom pitanju, rekao je Damjanović.
On je dodao da je vrijeme da se preuzme odgovornost za loš posao privatizacije KAP-a koji se sada vraća kao bumerang.
Damjanović je poručio da će skupštinski Odbor za ekonomiju finansije i budžet reagovati na Kavarićevu najavu, a postoji mogućnost i za organizovanje kontrolnih saslušanja.
- Premijer Igor Lukšić je najavio da će u parlamentu biti inicirana rasprava koja se tiče budućnosti energetsko-metalurškog kompleksa u Crnoj Gori, pa bi garancije mogle da budu segment i te rasprave, najavio je Damjanović.
Poslanik Nove srpske demokratije, Radojica Živković ocijenio je da će Vlada zbog dugova KAP-a morati da se zaduži po nepovoljnim uslovima, pa će više generacija crnogorskih građana zbog toga plaćati penale.
- Tako će zadužiti Crnu Goru da ćemo se u narednih 20, 30 godina teško razdužiti”, poručio je Živković.
On je agenciji Mina-business kazao da za njega nije ništa novo to što će Vlada morati da vrati 22 miliona eura kredita Dojče banci umjesto KAP-a.
- To smo i na sjednicama Skupštine i Odbora za ekonomiju, finansije i budžet stalno govorili. Poslanici Nove su znali da će se to desiti, rekao je Živković.
On je dodao da u Novoj smatraju da to neće biti samo 22 miliona, već čitavih 130 miliona EUR, koliko je ukupno iznos garancija za KAP, kao i da Crnoj Gori predstoji zaduživanje pod veoma nepovoljnim uslovima.
- Zaduživanje na svjetskom tržištu sada je veoma teško i skupo. A za to su krivi oni koji su loše radili privatizacione ugovore, uzimajući za sebe proviziju i ne vodeći računa ni ko su strateški partneri, ni kako će se dalje proces odvijati, zaključio je Živković.
Poslanik Pokreta za promjene (PzP), Zarija Pejović kazao je agenciji Mina-business da se sad postavlja suštinsko pitanje, zašto je Vlada morala da da tolike garancije i gdje je završio toliki novac.
On je kazao da je i dalje nejasno zašto se ne poklapa suma koju je pomenuo ruski ministar za vanredne situacije Sergej Šojgu sa realnim ulaganjima u KAP. Šojgu je tokom posjete Crnoj Gori u oktobru kazao da je Centralno-evropska aluminijumska kompanije (CEAC) uložila preko 300 miliona EUR u KAP.
Pejović smatra da bi trebalo ispitati gdje je završio ruski novac.
- Očigledno je da se korupcija prevaljuje na teret građana, a ukoliko se aktiviraju garancije date KAP-u, Lukšiću ostaje samo da da ostavku, poručio je Pejović.