On je gostujući na TVCG rekao da je inflacija smanjila kupovnu moć.
- Suočeni smo sa uvezenom situacijom kad je riječ o Crnoj Gori i trpimo posljedice. Mehanizmi koji su na raspolaganju državi su ono što se odnosi na akcize i PDV. I kad bi svu akcizu ukinuli imali bi cijene goriva na 1,4 euro. I kad bi kompletan PDV makli pitanje je kako će se to preliti na maloprodajne cijene jer smo tržišna ekonomija - kazao je Damjanović.
Govoreći o cijenama ulja i brašna, on je kazao da je konačno profunkcionisao lanac snabdijevanja iz okruženja posle dva mjeseca pauze, naročito iz Srbije.
- Nakon dva puna mjeseca cijena ulja je porasla 40 odsto za naše uvoznike. U posljednjem momentu je smanjena stopa PDV, a sad će na smanjenje uticati i smanjenje cijene goriva - rekao je Dajmanović.
Bitno je, kako navodi, da neće biti nestašica, niti potrebe da se prave zalihe i stvara panika.
Akcize za naftne derivate, dodao je, ukoliko bude potrebe, mogu ići niže za još deset odsto budući da je trenutna mjera na snazi do juna mjeseca.
- Možda sad u jednom dijelu plaćamo ceh zapostavljanja nekih drugih mehanizama koji su mogli da zaustave dovljanje cijena. Nemamo robne rezerve, pogotovo brašne i pšenica. Nemamo naftne rezerve... - rekao je Damjanović i podsjetio da se postoji infrastruktura u Baru i Bijelom Polju koja se može uz određena sredstva staviti u funkciju.
Ističe da sa odgovornim dijelom privrede treba razmotriti mogučnsot da se mlin u Spužu stavi u puni kapacitet.
- Nije sve u zahvatanjima države, mora se mnogo brže djelovati. Vlada već deset dana na dnevnom nivou pokušava da spriječi posljedice po životni standard građana - istakao je Damjanović.
On je ponovio stav da bi drastično povećanje akciza na duvanske proizvode dovelo do povećanja sivog tržišta i "kapilarnog šverca".
- Ima prostora da se još smanji sivo tržište. Nešto manje od 300 tona je na sivom tržištu. To je kad se prevede na nivo današnjih akciza oko 20 miliona eura - naveo je ministar finansija.
Kazao je da će u narednom periodu izvesti prave i realne bilanse "kao bi znali na čemu smo" i spremile se projekcije za eventualni rebalans budžeta.
Damjanović je istakao da su uspjeli da u najkraćem roku pripreme tehnički rebalans kako bi profunkcionisala novoformirana ministarstva i kako bi se redovno finansirale obaveze.
- Jedan dio tek predstoji, na osnovu onoga što su usvojili poslanici, nadoknade za majke i slično. Naše je da nađemo mehanizam. Govorio sam da je naše da pokušamo da budžet finansiramo iz sopstvenih sredstava i da još unaprijedimo status penzionera - dodao je Damjanović.
Usklađivanje penzija od 10 odsto je izvjesno, potvrdio je, i desiće se u junu i oktobru.
- Probaćemo i mimo toga da im još više izađemo u susret jer smatram da su neopravdano zapostavljeni. Ne možemo svaliti sve na penzionere, naprotiv. Oni su u teškoj poziciji, država im se mora maksimalno posvetiti - rekao je Damjanović.