Statistika
Negativnog uticaja nijesu pošteđeni ni pasivni pušači.
- Upozoravajući je podatak da su od tog broja oko 10 odsto pasivni korisnici duvanskih proizvoda i da je među umrlima 80 odsto iz nerazvijenih i zemalja u razvoju – kazala je za Pobjedu nacionalni koordinator za kontrolu duvana prof. dr Agima Ljaljević, povodom 31. maja, Međunarodnog dana borbe protiv pušenja.
Ona dodaje kako je u 20. vijeku duvan ubio oko 100 miliona ljudi, a da će u ovom vijeku nikotin uzeti čak milijardu žrtava. Crna Gora, prema njenim riječima, ne zasostaje za svijetom.
- Iako je kod nas izražen trend smanjenja broja korisnika duvanskih proizvoda, ipak smo među vodećim zemljama po pušenju – istakla je dr Ljaljević.
U cilju suzbijanja upotrebe duvana, u junu prošle godine u Crnoj Gori je usvojen Zakon o ograničavanju upotrebe duvanskih proizvoda. On, između ostalog, zabranjuje pušenje u svim zatvorenim prostorima, uključujući i ugostiteljske objekte.
Ministar zdravlja Miodrag Radunović nedavno je izjavio da „zakon nije primjenjivan kako treba i tu je odgovornost onih koji treba da vrše nadzor u ugostiteljskim objektima, odnosno na turističkoj inspekciji”.
Takse
Odnedavno, priča o pušenju preselila se sa zdravstvenog na ekonomski teren. Prijedlog zakona o taksama predviđa uvođenje poreza za ugostitelje koji odluče da dopuste pušenje u svom lokalu. To je za ministra Radunovića nedopustivo. Zato neće, kako je ranije kazao, glasati za izmjene zakona, jer se „ne smije zbog finansijskih dobitaka ugrožavati zdravlje građana“.
Ministar zdravlja je ponovio da je koncept zakona bio takav da omogući zdravu radnu sredinu za sve koji rade u ugostiteljstvu. Zakon je, kako je kazao, bio apsulutno na mjestu i u skladu sa trendovima u svim razvijenijim držvama, kao i preporukama Svjetske zdravstvene organizacije.
- Podatak da godišnje 300 ljudi u Crnoj Gori oboli od karcionoma pluća, a od njih su 70 odsto pušači, dovoljan je argument da se istraje u striktnoj primjeni zakona – poručio je nedavno ministar Radunović.
Aktivnosti
Dan borbe protiv pušenja obilježava se u Crnoj Gori brojnim aktivnostima. Institut za javno zdravlje organizovaće konferenciju na temu: „Zaustavimo uplitanje duvanske industrije”, u Savjetovalištu za mlade Doma zdravlja Podgorica za srednjoškolce je pripremljena radionica o štetnom uticaju duvana na zdravlje, a u Tivtu, Crnogorsko društvo za borbu protiv raka, u saradnji sa tamošnjim Domom zdravlja, Centrom za kulturu i galerijom „Galatea” iz Podgorice, organizuje izložbu na temu „Živjeti zdravo”.