Prošlo je devet godina od jedne od najvećih drumskih saobraćajnih nesreća u Crnoj Gori

Dan kada je most "Grlo" bio koban za Rumune

Na današnji dan prije devet godina, dogodila se jedna od najvećih drumskih saobračajnih nesreća u Crnoj Gori u kojoj je poginulo 18, a povrijeđeno 29 državljana Rumunije.

Pogled na most Grlo nakon slijetanja autobusa Foto: Foto: RFE-RL/Savo Prelević
Pogled na most Grlo nakon slijetanja autobusa
PobjedaIzvor

Turisti iz Rumunije su bili krenuli ka crnogorskom primorju. Turistički autobus se kretao se iz pravca Kolašina ka Podgorici. Kada je izašao iz tunela, neposredno prije mosta "Grlo", nastavio je da se kreće pravo, probio ogradu mosta i sletio u provaliju duboku više desetina metara.

Iako je bila nedjelja, kod mosta "Grlo" koji je nekoliko kilometara udaljen od Manastira Morače, brzo su stigli spasioci i medicinski radnici iz Kolašina i Podgorice. Kasnije su stizali i iz drugih crnogorskih gradova.

Zahvaljujući požrtvovanoj akciji spasavanja u kojoj su učestvovali i građani koji su se našli na magistrali, preživjeli i uglavnom teško povrijedjeni putnici su izvučeni iz duboke provalije Kanjona Morače i upućeni na liječenje u Kliničkom centru u Podgorici.

Za osamnaest putnika nije bilo spasa. Stijene ispod mosta "Grlo" i talasi Morače i samo slijetanje autobusa bilo je kobno za njih.

Država Rumunija je od prvog dana bila zahvalna Crnoj Gori, njenim institucijama i građanima koji su sa puno organizovanosti i požrtvovanja učinili da velika tragedija ima manje brojeva i manje poginulih...

Povodom devete godišnjice danas će mjesto nesreće obići predsjednica Opštine Kolašin Marta Šćepanović i otpravnik poslova u Ambasadi Rumunije u Crnoj Gori Radu Gorincioi.

Simbolično će se okupiti u 17 sati sa delegacijama opštine i ambasade. Položiće cvijeće na spomen obilježje i izgovoriti riječi sjećanja na 23. jun 2013 godine – na tragediju koja je još jednom potvrdila požrtvovanost i solidarnost Crne Gore na čemu je Rumunija zahvalna.

Portal Analitika