U toku je 26. Ultramaraton Montenegro koji se održava u Podgorici, na Bulevaru crnogrorskih serdara na kružnoj stazi ispod Ljubovića. Manifestacija se ove godine organizuje pod geslom "Dan trčanja Podgorice ", sa ciljem da se animira i uključi što više zaljubljenika trčanja u glavnom gradu i Crnoj Gori, kao i šire sa ciljem da se promovišu zdravi stilovi života za uzrasne kategorije od sedam do 77 godina, prenosi Media Biro.
Tehnički organizator manifestacije je ATK ”Podgorički maraton” u saradnji sa Atletskim Savezom Crne Gore i pod pokroviteljstvom Ministarstva sporta Crne Gore.
“26. Ultramaraton Montenegro okupio je oko 200 učesnika iz Crne Gore, zemalja regiona, Rusije, Ukrajine... Zadovoljni smo, a posebno nas raduje što su idealni vremenski uslovi, nema kiše, te svi oni koji su danas ovdje došli mogu da uživaju u jednom prekrasnom ambijentu, na jednoj prekrasnoj sertifikovanoj stazi od 1.000 metara,” saopštio je generalni sekretar Atletskog saveza Milan Madžgalj.
U sklopu manifestacije održava se i zvanično Prvenstvo Crne Gore na cesti-putu na pet, deset i 50 kilometara za muškarce i žene i trke zadovoljstva na tri, pet, deset i 21 kilometar za sve ljubitelje trčanja.
Prvo mjesto u trci na tri kilometra u muškoj kategoriji je osvojio Andrija Đurišić iz TK Budva sa vremenom deset minuta i 59 sekundi, a u ženskoj kategoriji na tri kilometra je bila najbrža Milena Ivanović iz Alternativnog udruženje planinara “Ćutuk” sa vremenom 13 minuta i 14 sekundi.
U trci na pet kilometara pobjedu je odnio Miljan Kukuličić iz Atletskog kluba Mornar, Bar koji je rutu istrčao za 16 minuta i deset sekundi.
“To nije moje najbolje vrijeme, konfiguracija staze je dosta teška i ima dosta okretnica. Aktivno treniram atletiku, AK Mornar Bar mi stvarno mnogo izlazi u susret i pomaže mi da se razvijam, da budem što bolji, da idem na što više takmičenja, kako u Crnoj Gori, tako i van države. Sljedećeg vikenda me očekuje državno prvenstvo na stazi od deset kilometara,” ispričao je Kukuličić koji je inače prvak Crne Gore u krosu.
Najbrža među ženama na pet kilometara bila je Dijana Stanišić iz Atletskog Kluba “Sparta” koja je trku završila za 19 minuta i 25 sekundi.
“Spremam se tokom cijele godine, jer osim ovog imam i druga takmičenja. Moj klub me uvijek podržava. Bez podrške porodice, prijatelja, kluba, ali i sa posla moji rezultati bi izostali. Već narednog vikenda me očekuje državno prvenstvo na deset kilometara u Pljevljima, zatim imamo Ostroški polumaraton 13. aprila, nakon toga mi počinje OCR sezona trka sa preprekama. Ovo je bio dobar uvod za sve što me očekuje,” ispričala je Stanišić.
Prvo mjesto u muškoj kategoriji na deset kilometara s vremenom 33 minuta i 29 sekundi zauzeo je Željko Dabović iz AK “Sparta”, dok je među ženama najbrža bila Ana Dabović koja je deset kilometara istrčala za 57 minuta i 58 sekundi.
Najbrži u polumaratonskoj kategoriji bio je Žarko Miročević koji je 21 kilometar prešao za jedan sat, 29 minuta i 44 sekunde. Jedina žena koja je ovom prilikom trčala polumaraton, Jelena Milošević, završila je trku za dva sata, 16 minuta i dvije sekunde.
U sklopu Ultramaratona Montenegro odvija se i trka na 50 kilometara.
Osim najbržih učesnika, posebna priznanja su danas dobili i najmlađi učesnik – Vasilije Ostojić koji ima sedam godina, i najstariji učesnik – Spaso Pavlovski koji ima 82 godine.
“Ovakve manifestacije su najljepša promocija zdravih stilova života. Drago mi je što je sve više rekreativaca iz godine u godinu. Nadam se da će naredne godine takmičenje biti još masovnije. Za očekivati je da ovakve vrste sporta sve više zažive kao što je to slučaj svuda u svijetu,”istakao je Milorad Vuletić, predsjednik Atletskog saveza Crne Gore.
Vuletić napominje da bi za ostvarivanje većih uspjeha na polju atletike Crnoj Gori bili potrebni bolji uslovi za takmičenje i bavljenje sportom iz ove discipline.
“Maratonska i polumaratonska trka gdje smo imali sertifikovanu stazu je ukinuta prije oko tri godine. Nadamo se da ćemo u dogledno vrijeme povratiti tu prestižnu manifestaciju koja je 27 godina bila uzastopno organizovana i računata među 50 maratonskih trka u svijetu sa odgovarajućim sertifikatom. Vodićemo računa da se osiguraju dobri uslovi za bavljenje atletikom u Podgorici, te se nadamo izgradnji atletskog stadiona u roku od jedne ili dvije godine,” poručio je Vuletić.