Poslanik Liberalne partije (LP) Andrija Popović tri puta je predlagao da taj zakon bude razmatran na plenumu, ali je većinom glasova svaki put odbijen.
Iz LP-a je saopšteno da su, odbijanjem da razmatraju taj predlog zakona, crnogorski poslanici i političke partije pokazali da im nije stalo do poštovanja najvećih tekovina modernog i demokratskog društva i osnovnih postulata Evropske unije (EU).
Iz te partije su rekli da je njihov predlog na sjednici u ponedjeljak podržalo 29 poslanika.
"Ta činjenica dovoljno govori o stanju i agoniji u kojoj se nalazi Crna Gora, i da ne ostavlja sumnju da li se i parlamentarna većina istinski zalaže za antifašističke tekovine i razvoj društva na ovim osnovama", kaže se u saopštenju.
Ocjenjuje se, da nije dovoljno samo se slikati pored spomenika iz NOB-a ili spomen-obilježja i saopštiti par fraza i ispraznih floskula, već da se za istinski antifašizam mora raskinuti veza sa svim onim koji promovišu neofašističku ideologiju.
Iz LP-a su kazali da crnogorsko društvo konačno mora iskoračiti iz vrtloga nacionalizma, neofašizma i slavljenja ratnih zločinaca i da će
samo takva Crna Gora biti partner savremenoj Evropi.
"Svjedoci smo da su se aveti retrogradnih ideologija podržanih čak i od nekih političkih partija na velika vrata uselile u antifašističku i slobodarsku Crnu Goru", ističe se u saopštenju.
U LP-u smatraju da je zadnji trenutak da se onemogući dalje rastakanje antifašističke Crne Gore i da će, "ako se to ne uradi sad, sjutra možda biti kasno".
Iz te partije su pozvali sve antifašiste, nevladine organizacije, političke partije i one koji se zalažu za slobodarsku i otvorenu Crnu Goru bez fašizma i mržnje, da dođu danas ispred Skupštine i jasno kažu ne fašizmu.