Politika

Danas je dan planete Zemlje

Izvor

Svi smo svjesni da je Zemlja toliko ugrožena, da bi njen dan trebalo da slavimo svakog dana. Uz to, izgleda kao da jedan čovjek ne može mnogo učiniti, ali je to daleko od istine. Jer, odgovornijim ponašanjem možemo napraviti veliku promjenu. Za podsjećanje, evo što o čemu bi barem ovog dana mogli da povedemo više računa. Možda će nam to, vremenom, postati navika. A i Zemlja će nam biti zahvalna.

1. Koriste javni prevoz, bicikl ili pješačite do posla i škole

2. Izbjegavajte proizvode koji nisu zamotani u nekoliko slojeva ambalaže

3. Ponesi kesu od kuće kada ideš u trgovinu

4. Ugasite svjetla! Nemojte ih ostavljati uključene bez potrebe u prostorijama u kojima ne boravite

5. Smanjite vodu! Dok perete zube, zatvorite slavinu. Smanjite pritisak kada se umivate, tuširate, perete posuđe...

6. Jedite manje mesa i ribe. Dokazano je da je stočarska i riblja industrija jedan od glavnih zagađivača, a za uzgoj mesa i ribe potrebno je mnogo više resursa nego za uzgoj biljne hrane.

7. Kupujte ono što je proizvedeno najbliže vašem mjestu stanovanja. Za robu koja je blizu proizvedena potrebno je manje goriva da bi se transportovaolo do trgovine

8. Reciklirajte. Sortirajte papir, plastiku i staklo. Kontejeri za njih se već nalaze ispred vaših zgrada

9. Kada kupujete sokove, grickalice i slično, odlučite se za one u ambalaži koja može da se reciklira. Takođe, imajte na umu da je uvijek bolje uzeti veću nego manju ambalažu – za početak, niža je cijena.

10. Kada kupujete cipele, kapute i slično, odaberite one od vještačkih materijala, jer kožna i industrija krzna su veliki zagađivači i troše velike količine vode.

I još nekoliko činjenica za razmišljanje:

- Amazonska prašuma se prostire kroz devet zemalja Latinske Amerike i igra ključnu ulogu u apsorpciji svjetskog ugljendioksida; proizvodi jednu petinu kiseonika i stanište je jedne trećine svjetskih životinjskih vrsta

- U proteklih 40 godina uništeno je oko 20 odsto amazonske prašume

- Do 2030. godine na svijetu će ostati samo 10 odsto tropskih šuma, uz još 10 odsto u stanju propadanja, dok će 80 odsto biti nepovratno izgubljeno, zajedno sa stotinama hiljada biljnih i životinjskih vrsta

- Za stočarstvo se prisvaja 30 odsto ukupne kopnene površine na Zemlji, za uzgoj i ishranu životinja na farmama koristi se 78 odsto ukupnog plodnog zemljišta, a stočarstvo proizvodi oko 13 milijardi tona otpada godišnje.

- Trenutno je oko 80 odsto ribljih vrsta izlovljeno do ili preko granice održivosti.

 

Portal Analitika