Politika

Danas o konačnoj verziji izbornog zakona

Izvor

"Stvoreni su svi uslovi da se na Kolegijumu, ali ako treba i u neposrednoj komunikaciji lidera parlamentarnih partija, pošalje poruka da je Radna grupa uradila sve što se od nje očekivalo, što je bio njen mandat i što su preporuke Venecijanske komisije i OEBS-a,", naveo je Vuković.

Prema njegovim riječima, u Predlogu zakona posebno su označene unijete izmjene, u odnosu na raniju verziju zakonskog akta, a tiču se stavova VK i preporuka OEBS-a. "Što se tiče naše obaveze prema preporukama VK i OEBS, mi smo zadatak završili i stvar je sada na višem političkom nivou da se odluči o daljoj proceduri u parlamentu", kazao je Vuković.

On je za agenciju MINA podsjetio da je VK podržala rješenje Radne grupe prema kome pravo glasa na izborima imaju crnogorski državljani, ali je ostavljena godina dana licima koja nemaju državljstvo da riješe to pitanje, ako žele da ostanu u biračkom spisku Crne Gore.

Vuković je kazao da je dorađen model autentičnog predstavljanja manjinskih nacionalnih zajednica, koji je VK podržala uz određene sugestije koje je Radna grupa unijela u tekst Predloga zakona.

On vjeruje da će sada sve parlamentarne stranke pokazati dovoljno političke odgovornosti kako bi se izborno zakonodavstvo usvojilo potrebnom dvotrećinskom većinom u parlamentu. Istovremeno očekuje da će, prije svega, Socijalistička narodna partija biti dio dogovora, odnosno da će ta stranka odustati od zahtjeva koji nijesu u skladu sa Ustavom, a nijesu dobili ni podršku VK. Prema njegovim riječima, suprotno ponašanje najjače opozicione partije značilo bi pravljenje alibija za ne glasanje za Predlog zakona, koji je u potpunosti usaglašen sa evropskim standardima.

"Pozivam kolege iz opozicije da odustanu od onoga što nije bio zadatak Radne grupe i što nijesu preporuke VK i OEBS, odnosno da pomognu usvajanje zakona, jer to od svih nas očekuje Evropska unija", kazao je Vuković.

Podsjetio je da su zahtjevi SNP išli na provjeru kod VK, ali nijesu dobili podršku, zbog čega je sada politički neozbiljno insistirati na njima. "Predlog zakona je definitivno urađen u skladu sa preporukama VK. Sada će definitivno biti jasno ko je od početka bio za zakon koji je u skladu sa evropskim principima, a ko misli drugačije", rekao je Vuković.

Ustavom Crne Gore je predviđeno da je za izmjene izbornog zakonodavstva potrebna dvotrećinska većina u parlamentu. Skupština Crne Gore do sada je četiri puta produžavala rok za usaglašavanje izbornog zakonodavstva sa najvišim pravnim aktom. Poslednji put taj rok je produžen do kraja ove godine.

Portal Analitika