Nepoštovanje Kolektivnog ugovora, nezakonito uzimanje novca iz stambenog fonda, neosnovano formiranje nove cjeline Zelenilo, nezakonita upozorenja o otkazu - sve su to bili razlozi zbog kojih su radnici KAP-a ozbiljno razmišljali o štrajku. Prevagnulo je ipak mišljenje da bi protest, u kome se, kako navode sindikalci, ne postuje minimum procesa rada, radnicima vise škodio nego koristio.
Izvršni odbori sindikalnih organizacija Kombinata aluminijuma tako su dogovorili da se da još jedna šansa poslodavcu da ispravi greške, prije nego što radnici izadju na ulicu, kaže predsjednik sindikata Zoran Milošević. Sindikalni odbor je uputio je konkretne zahtjeve poslodavcu:
„ Znači, od današnjeg dana, 15. aprila, pa do srijede, 21. aprila, do 10h, sindikalni Odbor čeka odgovor u pisanoj formi, i onda nakon toga Odbor zauzima konačan stav. Samo da vam nagovijestim, ako bude negativan stav po tom pitanju, onda definitivno Kombinat ulazi u štrajk.“
U Kombinatu je veliki broj radnika već bio spreman da izađe pred Vladu kao što su to učinili prošlog proljeća. ZA su bili predstavnici cjelina Transport i skladište, Zajedničko održavanje, Glinica i Kontrola kvaliteta, dok su protiv predstavnici najveće organizacione cjeline - Aluminijum, u kojoj radi skoro 1.000 od ukupno 1.700 radnika.
Zoran Milošević u izjavi za Antenu M ističe da je najvažnije da zaposleni ostanu jedinstveni u svim zahtjevima:
„ Ako je većinska odluka da se stupi u štrajk – ona se mora poštovati, i poštovaće se!“
U Nikšiću radničko nezadovoljstvo gotovo da ne jenjava …
Rudarima Boksita opet kasni plata. Februarska je trebala da im bude isplaćena najkasnije do 15. marta. Nezadovoljni zbog činjenice da poslovodstvo opet ne poštuje dogovor, danas su odrzali zbor. Na zboru je odlučeno da poslodavcu daju rok do utorka da im isplati februarsku platu. Ukoliko se to ne desi Dragan Dubljević iz sindikalnog povjereništva najavljuje radikalizaciju poteza:
„Znači utorak je 20. april. Da ćemo se okupiti ispred upravne zgrade i da ćemo održati proteste. Bilo je priče još u vezi sa potpisivanjem ugovora o međusobnim pravima i obavezama između svakog radnika pojedinačno i poslodavca i izvršnog direktora . Ljudi su u nedoumici, nijesu baš upućeni, ne znaju da li da to prihvate ili ne. Mi ćemo angažovati neke advokate da se konsultujemo sa njima o tome šta dalje da radimo.“
Radnici Livnice, koji već četiri dana protestuju u Upravnoj zgradi fabrike zbog neisplaćenih otpremnina, danas se sastaju sa ministrom ekonomije Brankom Vujovićem i predstavnicima uprave Željezare. Predsjednica sindikata Angelina Mušikić ponavlja da će radikalizovati protest ukoliko ne dogovore tačan datum isplate otpremnina. Upitana da li je optimista uoči sastanka, odgovara:
„ Pa, čula sam preko medija naravno, od gospodina Vujovića, da pare nikad nisu bile problem, nego je problem kako pravno izvesti isplatu.“
Radnici Livnice će uz otpremnine i neisplaćene plate za dvije godine, tražiti i uplatu kolektivnog osiguranja kod Lovćena, sa kojim je poslodavac sklopio ugovor, ali nije ništa uplaćivao.