Politika

Brisel: Danas otvaranje prvog pregovaračkog poglavlja sa Crnom Gorom

Izvor

Na Međuvladinoj konferenciji, nakon otvaranja pregovora, razmjenjuju se stavovi koji se odnose na usklađenost naučne politike i zakonodavstva u oblasti nauke i istraživanja u Crnoj Gori sa Lisabonskim ugovorom, i ciljevima, smjernicama i prioritetima EU u ovoj oblasti.

Crnogorsku delegaciju predvodi šef diplomatije Igor Lukšić, a iz Vlade je najavljeno da će sastanku u Briselu prisustvovati i ministar nauke Sanja Vlahović.

Na konferenciji će prisustvovati evropski komesar za proširenje Štefan File i šef kiparske diplomatije Erato Kozakou-Markoullis.

Predmet Poglavlja 25 se odnosi na usklađenost naučne politike i legislative u oblasti nauke i istraživanja u Crnoj Gori sa Ugovorom o funkcionisanju EU i usvojenim ciljevima, smjernicama i prioritetima Unije u ovoj oblasti.

EU je provjeravala usklađenost u deset oblasti - od istraživačke politike, nacionalnih istraživačkih programa, podrške inovacijama, do ljudskih resursa i mobilnosti istraživača. Ocjenjivana je usklađenost i potencijali za učešće u Istraživačkom fondu za ugalj i čelik EU, kao i kapaciteti za istraživanja u biotehnologiji i poljoprivredi.

Crna Gora se takođe obavezala da će uložiti dodatne napore da ojača institucionalne, administrativne i finansijske kapacitete, podsjećaju današnje Vijesti.

Prema dokumentima koji su razmatrani u Briselu, u oblasti nauke i istraživanja Crna Gora je već uskladila pravni sistem sa Ugovorom o funkcionisanju EU, prihvatila učešće u Okvirnom programu za istraživanje EU – FP7 i "izražava namjeru" da učestvuje u novom okvirnom programu HORIZON 2020.

Kada su u pitanju istraživački projekti, prezentovano je da država finansira projekate po principu javnog konkursa - od zapošljavanje mladih istraživača do nabavke opreme.

Predočeno je i da je Crna Gora donijela strategije koje se, između ostalog, fokusiraju na stimulisanje tehnološkog razvoja i inovacija, podizanje svijesti o njihovom značaju i jačanje finansijske podrške malim i srednjim preduzećima u cilju stimulisanja inovacija i preduzetništva.

Ekspertima EK je predočeno da je Crna Gora preduzela aktivnosti u cilju poboljšanja i povećanja mobilnosti istraživača, kao što je dodatno finansiranje u naučnoistraživačkim projektima kojim se omogućava dolazak istraživača iz inostranstva i uspostavljanje nacionalnog portala Euraxess.

Etički odbori na univerzitetima

Crna Gora je, kako se navodi, izgradila decentralizovan sistem etičke revizije u oblasti nauke, a pokrenuta je i procedura za formiranje etičkih odbora na svim univerzitetima.

Predočeno je i da ugalj predstavlja najznačajniji neobnovljivi izvor energije Crne Gore, dok proizvodnja čelika predstavlja značajan segment privatnog industrijskog sektora.

Crna Gora se obavezala na podizanje svijesti o značaju prava intelektualne svojine, kao i unapređenje obrazovanja o pravima intelektualne svojine, posebno na tehničkim fakultetima.

Naša zemlja je, kako je kazao izvor iz delegacije, do sada napredovala u pogledu povećanja investicija za istraživanja, ali je još uvijek riječ o malim koracima.

Veći napredak i približavanje ciljevima koje je naša zemlja postavila pred sobom, moguće je postići jedino usavršavanjem u onim oblastima u kojima je Crna Gora već razvila određene potencijale.

Portal Analitika