Državni sekretar u Ministarstvu zdravlja Borko Bajić, epidemiološkinja u Institutu za javno zdravlje Marija Božović, i medicinski direktor Kliničkog centra Crne Gore Zoran Terzić predstavili su danas nove epidemiološke mjere.
Posebne mjere koje su na snazi u Tivtu, Budvi, Ulcinju i Herceg Novom, prestaju da važe za Budvu i Tivat, a počinju da važe za Nikšić.
U Podgorici, Budvi, Tivtu, Nikšiću, u Plužinama, Herceg Novom, Ulcinju, Baru, Kotoru, Pljevljima, Bijelom Polju, Mojkovcu i na Cetinju će na snazi biti sledeće mjere:
-Zabranjuje se rad privrednih društva i preduzetnika koji obavljaju ugostiteljsku djelatnost u ugostiteljskim objektima (restorani, kafane, kafeterije i slični ugostiteljski objekti).
-Zabrana rada automata Zabrana rada automata (prodaja hrane, alkoholnih i bezalkoholnih pića, svih vrsta kafa i drugih toplih i hladnih napitaka) koji se nalaze u okviru benzinskih stanica, obrazovnih i zdravstvenih ustanova, državnih organa, organa uprave i organa jedinica lokalne samouprave, na trgovima i drugim zatvorenim i otvorenim javnim prostorima.
-Zabranjuje se rad priređivača igara na sreću
-Zabranjuje se rad privrednih društava i preduzetnika koji pružaju usluge u fitnes centrima i teretanama
-Zabranjuje se rad prvostepenih socijalno-ljekarskih komisija u oblasti socijalne i dječje zaštite u centrima za socijalni rad do 24. marta 2021. godine;
-Zabranjuje se rad vaspitno- obrazovnih ustanova (predškolske ustanove, škole, fakulteti)
Božović je kazala da poosebne mjere koje su na snazi u Tivtu, Budvi, HN i Ulcinju prestaju da važe za Budvu i Tivat a počinju da važe za Nikšić - rekla je Božović.
U Nikšiću i dalje zabranjuje rad ugostiteljskih objekata, dok je dozvoljenrad marketa, supermarketa, hipermarketa i zelenih pijaca, specijalizovanih prodavnica ili kioska za prodaju hleba, pekarskih proizvoda i kolača, štampe, sredstava za zaštitu bilja, sjemena i danog materijala poljoprivrednog bilja ili pogrebne opreme, kao i benzinskih stanica i prodavnica za trgovinu na malo u okviru benzinskih stanica.
Zabranjuje se organizovanje zabavnih i rekreativnih aktivnosti za djecu i odrasle na otvorenim javnim mjestima, zatvaraju se parkovi, tržni centri, kladionice i kockarnice.
Zabranjuje se rad vaspitno- obrazovnih ustanova (predškolske ustanove, škole, fakulteti) i ustanova kulture,kao i sve kulturne manifestacije.
Mjere su na snazi su od 18. do 24 marta.
Istakli su da vakcinacija teče po planu.
"Tempo i brzina zavise od zahtijeva i broja dostupnih vakcina", naveo je Borko Bajić.
Posjete pritvorenim i osobama koje izdržavaju kazne u UIKS-u biće dozvoljene uz strogo poštovanje mjera Instituta za javno zdravlje.
Medicinski direktor Kliničkog centra Crne Gore Zoran Terzić je naveo da se "velike stope smrtnosti se objašnjavaju velikim brojem zaraženih, ali i novim sojevima koronavirusa."
Odgovarali su i na pitanje o nestašici ljekova, koji su uključeni u terapiju protiv koronavirusa.
"Ljekovi se koriste u čitavom svijetu u ogromnim količinama. Nije lako ponekad obezbijediti te nabavke, ali mi se trudimo da obezbijedimo dovoljne količine medikamenata. Nismo imali neku nestašicu koja je bila za duži vremenski period. Sve se uglavnom u toku dana nabavljalo. Zbog velikih gužvi, taj potrošni material, poput maski, kapa, kaljača se troši", objasnili su na konferenciji.
Medicinski direktor Kliničkog centra Crne Gore (KCCG) Zoran Terzić rekao je da je u KCCG hospitalizovano 149 pacijenata, da je 86 životno ugroženo.
Bajić je istakao da je cilj imunizacije da se odvija po nacionalnom planu i prioritetnim grupama.
"Imunizovali smo po tom planu osobe - štićenike domova za stare, medicinske radnike. Više puta smo pominjali da tempo i brzina vakcinacije zavisi od zahtjeva i količine raspoloživih vakcina. Dosad je distribuirano oko 7.000 doza vakcine Sputnjik V. 5.730 je ukupan broj dosad apliciranih doza'', kazao je Bajić.
Božović je kazala da se nada da ćemo uskoro imati veći broj vakcina na raspolaganju.
Navela je da u Budvi i Tivtu imamo situaciju koja svima treba da služi za primjer.
"Samo zaključavanje nije dovelo do pada broja oboljelih. Do pada je dovelo poštovanje mjera", objasnila je Božović.
Bajić je kazao da dolazimo u zonu revakcinacije prve grupe stanovnika koja je vakcinisana.
Terzić je objasnio da ljekara ne fali.
"Porastom broja pacijenata uključili smo i dodatni broj ljekara drugih specijalnosti koji su se i te kako dobro snašli i uključili u sistem liječenja. Optrećenje i rad jesu veliki, ali da fali ljekara sigurno ne", istakao je Terzić.