Ćuruvija, koji je bio oštar kritičar režima Slobodana Miloševića, ubijen je tada u haustoru zgrade u kojoj je stanovao u Beogradu, pri čemu su mu ubice s leđa ispalile 17 metaka.
Udruženje novinara Srbije (UNS) i Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS) pozvali su građane da danas ispred Drugog osnovnog suda u Beogradu podrže Fondaciju "Slavko Ćuruvija", koju su tužili za povredu ugleda i časti nekadašnji optuženi za ubistvo Ćuruvije.
Kako se navodi u saopštenju, baš na dan kada je 1999. ubijen Ćuruvija, urednik i vlasnik lista "Dnevni telegraf", održaće se pripremno ročište protiv te fondacije koju su za povredu časti i ugleda tužili Milan Radonjić, Miroslav Kurak i Ratko Romić.
Njih trojica su fondaciju tužili nakon što je reagovala saopštenjem na odluku Apelacionog suda da ih oslobodi optužbe za ubistvo Ćuruvije.
Prethodno su dva puta bili osuđeni za podstrekivanje N.N. osobe na ubistvo tog beogradskog novinara.
Sva trojica su od Fondacije "Slavko Ćuruvija" tražili odštetu od po 500.000 dinara.
UNS i NUNS pozvali su građane da se u petak, 11. aprila, u 11.30 okupe ispred Drugog osnovnog suda u Katanićevoj ulici u Beogradu, za kada je zakazan početak suđenja.
Nakon toga, plan je da predstavnici dva udruženja polože vence na mjestu gdje je Ćuruvija ubijen 1999. godine.
Nekadašnji pripadnici Državne bezbjednosti Radonjić, Kurak i Romić prvobitno su 2019. osuđeni za podstrekivanje NN lica na ubistvo Ćuruvije na zatvorske kazne od 20 do 30 godina.
Apelacioni sud je ukinuo tu presudu u septembru 2020. zbog toga što je "Specijalni sud presudom prekoračio optužbu i uvođenjem NN lica kao neposrednog izvršioca ubistva izmijenio činjenično stanje opisano u optužnici".
U ponovljenom postupku Specijalni sud je u decembru 2021. donio presudu kojom je ponovo Radonjić osuđen na 30 godina zatvora, dok su Romić i Kurak dobili po 20 godina zatvora.
U februaru prošle godine Apelacioni sud je tu presudu preinačio i oslobodio ih.