Svijet

Danas:EK Srbiji neće dati datum?

Izvor

List "Danas", pozivajući se na izvore u Vladi Srbije i u EK, navodi da je EK 15. septembra završila pisanje godišnjeg Izvještaja o napretku Srbije u evropskim integracijama i da će taj izvještaj biti sa "blago kritičkim tonom" u većini od 30 poglavlja koja se uzimaju u razmatranje.

"Danas" piše i da će u zaključku biti navedeni uslovi, prije svega u vezi s Kosovom, koje treba ispuniti da bi Srbija dobila datum za otvaranje pregovora o pristupanju. 

To, kako navode izvori lista, znači da će Komisija okarakterisati dosadašnji napredak kao "ograničen“ i Evropskom savjetu, odnosno šefovima država ili vlada EU, neće eksplicitno preporučiti da Srbiji dodijeli datum za početak pregovora. 

"Očekuje se da će EK najvjerovatnije napisati da će Srbija za ovaj korak biti spremna kada ispuni navedene uslove", prenosi "Danas" i dodaje da će izvještaj biti objavljen 10. oktobra, a može biti dopunjen do 8. oktobra, ukoliko se "nešto krucijalno dogodi". 

Izvori "Danasa" navode da će biti konstatovano da zbog održavanja izbora nije ostvaren očekivan napredak u reformama u nizu oblasti, od normalizacije odnosa s Prištinom do pravosuđa, borbe protiv korupcije i zaštite ljudskih prava. 

Pod normalizacijom odnosa s Kosovom, kako je objašnjeno, podrazumevaće se rješavanje pitanja telekomunikacija, energetike i funkcionisanja srpskih institucija na sjeveru, pri čemu će Brisel insistirati na "povlačenju bezbjednosnih struktura Beograda na sjeveru Kosova“. 

Najavljivani dijalog Beograda i Prištine biće apostrofiran kao veoma važan u cilju normalizacije odnosa. Kao pozitivan pomak biće navedena odluka Vlade Srbije kojom se omogućava učešće Srbije na međunarodnim skupovima na kojima prisustvuju i predstavnici Kosova, prenosi "Danas". 

Akcenat će biti stavljen i na korekciju reforme pravosuđa, koja će u globalu biti pozitivno ocijenjena, a kao pozitivna stvar biće naveden i reizbor zaštitnika građana. 

EK će, kako su naveli izvori "Danasa", u negativnom kontekstu konstatovati izmjene Zakona o Narodnoj banci Srbije, odluke Ustavnog suda Srbije o ukidanju 22 nadležnosti Vojvodine, kao i neusvajanje zakona o finansiranju Vojvodine.

IZVOR: TANJUG,B92

Portal Analitika