- U Albaniji, Crnoj Gori, Bosni i Hercegovini, Srbiji i Kosovu (pod rezolucijom 1244) sprovođenje predpristupne pomoći ostaje centralizovano - saopštio je File.
Dan podsjeća da je poslanik EP-a Vilijam Darmut postavio je 8. maja Štefanu Fileu poslaničko pitanje da li namjerava da uvede adekvatan sistem provjere kako se troši novac iz evropskih fondova u Crnoj Gori.
- Da li će Evropska komisija uvesti mjere revizije i utvrđivanja odgovornosti koje bi imale za cilj da se obezbijedi pravilno i odgovarajuće korišćenje novca na raspolaganju u evropskim fondovima za pretpristupno finansiranje Crne Gore - naveo je Vilijam Darmut u poslaničkom pitanju.
U odgovoru, komesar Štefan File naglašava da osnovne i srednje kontrole zakonitosti i pravilnosti pojedinačnih tendera, ugovora i isplata, vrši sama Evropska komisija, preko svog osoblja u delegacijama u Crnoj Gori, Albaniji, BiH ,Srbiji i kancelariji EU na Kosovu.
- Odgovornost delegacija i kancelarija je definisana je u godišnjoj strategiji o bezbjednosti. Njihov sistem kontrole obuhvata različite vrste kontrolnog postupka - analizu dokumenata na osnovu detaljne kontrole, praćenje napretka ugovora, provjeru na licu mjesta i verifikaciju rashoda od spoljnih revizora. Osim redovnog praćenja upravljanja projektima, svi ugovori u vrijednosti od preko milion eura sistematski su uključeni u praćenje rezultata „orijented plana", kao i ugovori nižih vrijednosti kada je to potrebno - rekao je File.
On je objasnio da su delegacije i kancelarije EU u stalnom kontaktu sa nadležnim službama Evropske komisije u vezi sa upravljanjem sredstava i formalno izvještavaju o ovome svaka tri mjeseca. Pored toga kazao je evropski komesar, predstavnici komisija i delegacija redovno se sastaju da se procijeni sprovođenje IPA projekata u okviru IPA monitoring komiteta.
- Nadležna komisija za reviziju posjećuje redovno delegacije i kancelarije EU u zemljama korisnicama IPA. Poslednja kontrolna revizija izvršena je u Crnoj Gori jula 2011. godine - naglasio je File.
Instrument predpristupne pomoći (IPA) je program EU za pomoć državama koje strijeme pristupu evropskom savezu. Prema poslednjim odlukama Evropske komisije, Crnoj Gori bi do 2013. godine trebalo da bude obezbijeđeno 50 miliona eura iz evropskih fondova za oblast reforme pravosudnog sistema i borbu protiv korupcije. Evropska komisija je dosad uložila preko deset miliona eura u oblast vladavine prava.