Društvo

Sa prebukiranošću se suočavaju u centralnom i južnim regionu

Danilovgrad: U vrtiću u 18 kvadrata boravi više 40 djece

Roditelji nas obavještavaju o prevelikim grupama, pa čak i da je upisano po 83 djece. Ono što mi znamo jeste da se sa prebukiranošću suočavaju u centralnom i južnim regionu, ističe Lepa Žunjić iz Udruženja "Roditelji"

Danilovgrad: U vrtiću u 18 kvadrata boravi više 40 djece Foto: Ilustracija
Dan Izvor

Roditelji nas obavještavaju o prevelikim grupama, pa čak i da je upisano po 83 djece. Ono što mi znamo jeste da se sa prebukiranošću suočavaju u centralnom i južnim regionu, ističe Lepa Žunjić iz Udruženja "Roditelji"

Predškolske ustanove u južnom i centralnom dijelu države i dalje su prebukirane, pa u pojedinim vrtićkim grupama boravi i preko 80 mališana, iako je po Zakonu o predškolskom obrazovanju i vaspitanju maksimum 25 djece, tvrde roditelji. Pojedini roditelji se žale i da djeca, zbog nedostatka prostora i kreveta, spavaju na dušecima na podu. Analiza koju je uradio UNICEF ove godine pokazala je da prosječan broj djece u grupi u vrtićima često prelazi propisani maksimum od 25, u nekim slučajevima čak i s velikim odstupanjima. I u školama je teška situacija zbog nedostatka kapaciteta.

U pojedinim školama imaju i do 2.000 đaka, koji su primorani da dolaze na časove u pet smjena. Kako navode iz Unicefa, Osnovnu školu "Drago Milović" u Tivtu, koja je projektovana za 550 učenika, trenutno pohađa oko 1700. "Dan" je nedavno objavio da u OŠ "Sutjeska" u Podgorici ide 1.900 đaka, a da je u neposrednoj blizini otvorena nova OŠ "Novka Ubović", koje ima kapaciteta za 1.200 djece, a upisano je samo 500. Roditelji đaka OŠ "Sutjeska" žalili su se Ministarstvu prosvjete da smjena u 14.15 nije adekvatna za djecu mlađih uzrasta.

Iz Ministarstva prosvjete nijesu odgovorili na pitanja Dana u vezi sa nedostatkom prostornih kapaciteta u obrazovnim ustanovama.

Lepa Žunjić iz Udruženja "Roditelji" kaže za "Dan" da su obrazovne ustanove prebukirane i da se kasni sa izgradnjom novih škola i vrtića.

"Roditelji nas obavještavaju o prevelikim grupama, pa čak i da je u pojedinim grupama upisano po 83 djece. Ono što mi znamo jeste da se sa prebukiranošću suočavaju u centralnom i južnim regionu i da je problem sve izraženiji jer se ne grade novi objekti, niti se dograđuju stari, a broj djece u predškolskim ustanovama u tom dijelu zemlje raste. U Danilovgradu imamo jaslenu grupu gdje je u 18 kvadrata više od 40 djece. Ogroman je priliv ljudi u Podgoricu. Taj broj raste zbog unutrašnjih migracija, ali i zbog priliva izbjeglih i raseljenih osoba. I kada već imate prilično izražen problem, onda je logično da se to usložnjava jer ne radite dovoljnom brzinom. Propise ne gledamo odavno jer se krše već decenijama. Mi smo Ministarstvu ranije čak sugerisali da uklone član iz Zakona o predškolskom obrazovanju i vaspitanju jer se zakon svakodnevno krši. Zavisi od grupe i uzrsta djece, ali najviše, i to i u najstarijim grupama, može biti 25 po zakonu. U jaslicama 12 ili 14, a, koliko mi znamo, tamo ih zna biti i preko 40", ističe Žunjić.

Iz Prosvjetne zajednice "Danu" je saopšteno da je njihova analiza pokazala ono što je odavno jasno, kako u Crnoj Gori, tako i u Podgorici.

"Od oko 160 osnovnih škola u državi u Podgorici imamo samo 26, iako tu živi jedna trećina djece. Sličan problem imaju Nikšić i Primorje a to je dvije trećine. Vrtići ne bi smjeli u grupi predškolaca da imaju više od 20 do 25 djece, u najmanje 50 kvadrata, a mi imamo preko 50 djece u jedva 30 kvadrata. Neki vrtići nemaju ni dvorište. A tek neprilagođenost škola i vrtića djeci u teškoćama u razvoju. Veliki problem Podgorice i Primorja je masovna izgradnja stambenih objekata, sve neusklađeno sa potrebom za školom, vrtićima, domom zdravlja. Koleginica sa sjevera nam je prije neki dan saopštila da se kod njih već pominje onlajn nastava, ali ne zbog korone, nego zato što neće imati za ogrev. Problem je i što učenici i nastavnici nemaju računare i ostalu opremu", ukazali su iz Prosvjetne zajednice.

Kasni se sa izgradnjom objekata

Predstavnica Udruženja "Roditelji" ističe da je u školama isti problem, posebo u jednom broju gradova.

"Na primorju imaju problem i u školama i u vrtićima. Ulcinj i Bar čekaju predugo da se sagrade novi vrtići. Veliki je broj djece u grupama, javljaju nam da jedna grupa ima upisano 83 djece. Učionice su postala tijesne zbog migracija. Imaju i do pet smjena, pa se u osnovnim školama ostaje do kasno po podne, pa i do predveče za koji dan i veče. U nekim školama čak nema ni malih odmora da bi se nastava završila u neko pristojno vrijeme", kazala je Žunjić.

Portal Analitika