„To što Komisija još ne može da izađe sa rezultatom, a rok joj je bio kraj prošle godine, povezano je sa tim što su se određene političke strukture žalile Ustavnom sudu na Zakon o opštem obrazovanju, koji je bio uslov za usvajanje izbornog zakonodavstva, a i jedno i drugo obezbijedilo napredak Crne Gore u evrointegracije. Sada treba stvar pokvariti i vratiti se u pređašnje neriješeno i nepovoljno stanje, što je više nego loše i nedopustivo“, smatra Danilović.
On je stava da je pojedinim strukturama iz izvršne vlasti "sa očiglednim zakašnjenjem došlo do svijesti“ da je neprihvatljivo da se jezik zove po dogovoru iz sporazuma, jer to, po njima znači, kako tumači Danilović, „nedovoljnu afirmaciju službenog jezika“.
„Ali, to treba da objasne članovima Vlade, a ne predstavnicima naše jezičke zajednice u Komisiji“, kaže sagovornik Portala Analitika.
„Mi nemamo namjeru da blokiramo evrointegracije, kako su mediji interpretirali moju izjavu, nego upozoravamo da se na taj način vraćamo na početak priče. Kazao sam da će – ukoliko bude srušen dogovor, koji je obezbijedio napredak u evrointegracioje, onaj koji ga ruši vratiti sve na početak i dovesti u pitanje evrointegracije. Vlast mora kontrolisati svoje jastrebove i držati se potpisanog“.
Danilović je ponovio da je pitanje jezika za Novu pitanje ljudskih i dječijih prava.
„Tu pogađanja nema. U tom se imenu čita ravnopravnost. Najviše što smo uradili, uradili smo kroz kompromis sa predsjednikom Vlade“, zaključio je Danilović.