Politika

Danilović: Mislim da Srebrenica nije genocid; Đuričković: Rezolucija ne osuđuje jedan narod

Mislim da Srebrenica nije genocid, priznajem da se desio jedan od najvećih zločina u Bosni i Hercegovini, saopštio je lider Ujedinjene Crne Gore i direktor Agencije za kontrolu i obezbjeđenje kvaliteta visokog obrazovanja Goran Danilović.

Danilović: Mislim da Srebrenica nije genocid; Đuričković: Rezolucija ne osuđuje jedan narod Foto: PA
Portal AnalitikaIzvor

On je, u emisiji "Načisto" TV Vijesti, saopštio da Predlog rezolucije o Srebrenici doživljava kao stvar kojom treba zakriti sramno stradanje uz ćutanje međunarodne zajednice palestinskog naroda u Gazi.

"Zaista mi nije jasno kako neko želi da pomiri region skoro 30 godina nakon velikog zločina u Srebrenici, proglašavajući međunarodni dan na kako oni kažu genicid u Srebrenici, zaboravljajući one koji su se desili naporedo sa njom, na Balkanu i u svijetu, pa su se čak odvažili da jedan od kosponzora i ključnih predlagača bude Ruanda", rekao je Danilović

Danilović je rekao da Ruanda danas i u posljednjih 30 godina ima vladu koja nikad na izborima nije osvojila manje od 75 odsto, te da je posljednji predsjednik Ruande četiri puta uzastopno predsjednik.

"Na posljednjim izborima 2018. godine aktuelni predsjednik Ruande je osvojio 98 odsto glasova. Sigurno je da Ruanda ne može držati pridiku nijednoj evropskoj zemlji", kazao je Danilović.

On je kazao da se stidi ljudi koji zaboravljaju da nije jedini zločin na prostoru bivše Jugoslavije kojeg se treba sjećati učinjen prije 29 godina u Srebrenici. Rekao je da se stidi onih koji ne pominju druge zločine. 

Danilović je kazao i da je pridika zati što Njemačka nije pokrenula u Generalnoj skupštini UN osudu zločina u Palestini.

On je rekao da ono što on govori govore i direktor instituta "Simon Vizental" Efraim Zurof i Noam Čomski.

"Mislim da Srebrenica nije genocid. Priznajem da se desio veliki zločin, jedan od najvećih u Bosni i Hercegovini (BiH)", kazao je Danilović.

Funkcioner Socijaldemokrata (SD), Miloš Đuričković, rekao da su Ruanda i Njemačka punopravne članice Ujedinjenih nacija i da niko ne može da im osporava prava da pokreću rezolucije.

"Činjenica da raspravljamo da li neko ima ili nema pravo da pokrene rezoluciju i da li je genocid bio ili nije opravdava i Ruandu, Sjevernu Koreju, Iran, Njemačku, Ameriku da pokrenu inicijativu pred Ujedinjenim nacijama. Rezolucija ako je pročitate, ne osuđuje jedan narod i ima posebne odredbe koje se tiču edukacije budućih naraštaja o onome što se desilo u Srebrenici", istakao je Đuričković. 

On je podsjetio da je predsjednik bosansko-hercegovačkog entiteta Republika Srpska Milorad Dodik prije desetak godina tvrdio da se u Srebrenici desio genocid.

"Kad su to njegovi šefovi, nalogodavci i interes naložio da promijeni svoju retoriku i geopolitička situacija, on je naravno promijenio ploču", poručio je Đuričković.

Pravnik i politički analitičar, Sergej Sekulović, kazao je da trenutak predlaganja rezolucije o Srebrenici nije iznenađenje iz razloga što se i ranije pokušalo sa sličnom inicijativom preko Savjeta bezbjednosti Ujedinjenih nacija (UN) a tada se naišlo na veto Rusije.

"Region se nije suočio sam sa sobom, prisustvujemo u svim društvima, da se slave i dižu na pijedestal ratni zločinci", kazao je Sekulović.


Portal Analitika