Shodno svojoj naučnoj misiji, DANU se zato smatra obaveznom da u teškim situacijom učestvuje u utvrđivanju važnih istina o problemima države i društva.
“Slušamo svakog dana prazne priče, često i neistine, raznih političara, analitičara, akademika i mnogih drugih, a da i dalje nema odgovora na pitanja koja moraju imati odgovor. Iz navedenih razloga smatramo korisnim učiniti neka pitanja javnim i građanima razumljivim. Nažalost, pitanja su veoma širokog raspona, od bezbjedonosnih do ekonomskih”, ističu iz DANU.
Poručuju da su Joanikije Mićović, "a vjerovatno uz učešće Porfirija Perića i drugih popova Crkve Srbije, zajedno sa tužilaštvom obavezni da objasne građanima prijetnju agresije i okupacije Crne Gore izraženu porukom da je "Crna Gora Mala Ukrajina".
Smatraju da je ova zlokobna poruka jasna sama po sebi, i da joj ne treba tumačenja, "osim očekivanog odustajanja i izvinjenja". Napominju da je neshvatljivo da tužilaštvo to čak i ne primjećuje, pa građane ostavlja da žive sa strahom.
“Da li je tačno prenesen nalaz Europola da je čak i predsjednik Vlade Crne Gore dio kriminalne organizacije, koja je čak plaćala i predloženog kandidata za predsjednika Vlade. Ako nije tačno, neko bi morao to saopštiti javno. A ako tužilaštvo utvrdi da je tačno ono će svakako postupiti u skladu sa zakonom. U svakom slučaju, ovo ne bi smjelo ostati nerazjašnjeno”, ocjenjuju iz DANU.
Podsjetili su da mnogi ugledni pravnici tvrde da je Ugovor sa SPC protivustavan, te da je nevjerovatno da se još uvijek od građana krije ovaj dokument kojim se otima njihova tradicionalna imovina.
“Ovo pitanje bespotrebno opterećuje državu i narod. Bez ikakve potrebe, jer je sigurno da kod nas i u svijetu postoji pavno znanje da se takav ugovor valjano definise. Pa je ponašanje vlasti, u vezi sa time, u najmanju ruku čudno, a može postati i opasno”, kazali su iz DANU.
Pitaju i da li je tačno da su crnogorska groblja, crkve i manastiri, praktično ukradeni, time što su prepisani na Crkvu Srbije.
“Ko je za koga i kako to uradio? I zašto tužilaštvo nije preduzelo izviđaj, da se ovo ozbiljno pitanje državne imovine dovede u red”, ističu iz DANU.
Pitaju i da li je tačno da je koordinirana akcija naših političara sa mafijaškom organizacijom i Crkvom Srbije, radi nabavke kalašnjikova, a za potrebe državnog udara u Crnoj Gori, o čemu se da zaključiti iz nalaza Europola? Izrazili su ozbiljnu strijepnju da država klizi ka legalizaciji nasiljaako tužilaštvo ne bude učinilo izviđaj po ovom pitanju.
Pitaju iz DANU i da li je tačno da naš rudnik uglja finansira izgradnju crkava po Srbiji, dok građani Pljevalja nemaju ogrijev za zimu, te kada će se početi sa pravim aktivnostima u energetici korišćenjem našeg hidropotencijala (Bilećko jezero, Komarnica, Kruševo, Morača) i zaliha zemnog gasa (koje ostaju nepoznate samo zbog toga što u intrepretacijama ne učestvuje stručno i dobronamjerno domaće znanje), te građevinskih materijala (za koje Crna Gora ima značajan potencijal), umjesto aktuelnog zamajavanja od neukih.
Interesuje ih i kada će početi projekti povećanja proizvodnje hrane, za koje Crna Gora ima kapacitete, a ne koriste se (voće, povrće, mlijeko, meso), te ukazuje na to da je bespotrebna zavisnost države u hrani i energiji "proces ravan jednoj vrsti samookupacije".
Oni se pitaju kad će vlast prestati da istjeruje investitore iz Crne Gore i dozvoliti stranim investitorima ulaganja za razvoj, u nedostatku sopstvenih investicija, te ko će da plati odštetu od 100.000.000 eura, za Sveti Stefan - ministri koji su je napravili ili građani?
“Kada će Crna Gora konačno početi koristiti stručno i dobronamjerno sopstveno znanje. Jer bez spostvenog znanja ne može biti razvoja. Aktuelna vlast ne koristi naše značajne naučne kapacitete, već uvodi u procese potpuno nekompetentne, nedobronamjerne, a ponekad i kompromitovane ljude, koji rade protiv ineresa naše države, i bezbjednonosno i pravno i ekonomski“, pitaju u DANU.
Poručuju i da sve ovo pišu bez nade da će aktuelni političari, njihova vlast i popovi htjeti i znati da daju odgovore.
„Zato je naš cilj da građani imaju informacije, i na osnovu njih znaju probleme, pa da se shodno tome uključuju, organizuju i utiču na dalju sudbinu svoje države, koja je ozbiljno ugrožena. Dovoljno je vremena bilo da svi vide ko, što i kako radi“, zaključili su iz Dukljanske akademije nauka i umjetnosti.