PARIZ 2024

Teško je sjetiti se kada je neko ovoliko dominirao u borbi za najsjajnije odličje

Rukometaši Danske osvojili su zlatnu medalju na Olimpijskim igrama, i to uz rijetko viđenu dominaciju u finalu.

Debakl Njemačke u finalu: Danci nakon moćnog izdanja uzeli treće olimpijsko zlato Foto: UGC

Oni su u borbi za najsjajnije odličje, nakon izdanja za pamćenje, deklasirali Njemačku, rezultatom 39:26 (21:12).

U pitanju je treće olimpijsko odličje za Dansku, nakon zlata iz Rija i srebra iz Tokija. Njemačka je, sa druge strane, osvojila peto odličje – treće srebrno, uz jedno zlato i bronzu.

Danska je bolje ušla u meč i njihovi su suparnici već u 13. minutu bili u velikom problem. Skandinavska selekcija je do tada serijom 5:0, uz dva gola Magnusa Jakobsena i po jedan Laugea, Pitlika i Kirkelekea, povela 11:5. Njemci su, pritom, čak sedam minuta bila bez pogotka.

Španci osvojili bronzu, Slovenci ostali bez olimpijske medalje
0
Španci osvojili bronzu, Slovenci ostali bez olimpijske…
11.08.2024 10:57

Šou Skandinavaca je nastavljen – uskoro je Lauge dao treći gol, bilo je 12:5 i tada se već postavljalo pitanje da li ćemo pratiti finale lišeno bilo kakve neizvjesnosti. Ništa drugačije nije bilo ni desetak minuta kasnije – Danci su nastavili da zatrpavaju suparničku mrežu i bilo je čak 19:9.

O tome kako je izgledalo prvo poluvrijeme, najbolje će reći rezultat – 21:12.

Nedugo po početku drugog dijela, uz novi gol Jakobsena, Danci su bili na plus 12, a uskoro ih je Gidsel doveo na plus 13 (28:15).

Nije ni tada bilo nikakve reakcije Njemaca, koji su u tim momentima djelovali potpuno demotivisano, Danci su nastavili da rešetaju, pa je do kraja jedino preostalo pitanje bilo uz koju će razliku biti okončano današnje finale.

Mikel Hansen tako karijeru završava sa još jednim olimpijskim zlatom, a danas je dao dva gola.

Najefikasniji je bio Gidsel sa 11 golova, Magnus Jakobsen dao je sedam, a Pitlik šest.

Bronzanu medalju je osvojila Španija, koja je jutros bila bolja od Slovenije, rezultatom 23:22.