Ministar rada i socijalnog staranja, Suad Numanović, je na skupu Reforma sistema socijalne i dječje zaštite predstavio projekat koji se sprovodi u skladu sa procesom deinstitucionalizacije i decentralizacije sistema socijalne i dječje zaštite u Crnoj Gori.
Prema riječima Numanovića, jedna od glavnih aktivnosti u tom pravcu je donošenje novog zakona o socijalnoj i dječjoj zaštiti.
»Novim zakonom, realizovaće se opredjeljenja koja podrazumijevaju podsticanje razvoja raznovrsnih i uvođenja novih usluga u oblasti socijalne i dječje zaštite, i to usluge procjene i planiranjam podrška za život u zajednici, savjetodavne–terapijske i socijalno-edukativne usluge, usluge smještaja i neodložne intervencije«, rekao je on.
Korisnici usluga socijalne i dječje zaštite, dodao je Numanović, biće djeca bez roditeljskog staranja, djeca sa teškoćama u razvoju, osobe sa invaliditetom i stari.
»Pored aktivnosti koje su predviđene novim zakonom o socijalnoj i dječjoj zaštiti, u okviru ovog projekta sprovode se i druge aktivnosti koje su u funkciji stravaranja uslova za razvoj usluga socijalne zaštite u zajednici«, kazao je on.
Kako je naveo Numanović, sistem socijalne i dječje zaštite treba da omogući paket kvalitetnih usluga socijalne i dječje zaštite na državnom i lokalnom nivou.
Stalni predstavnik UNDP-a u Crnoj Gori, Rastislav Vrbenski, kazao je da je centralizovani način upravljanja, kao karakteristika sadašnjeg sistema socijalne i dječje zaštite, u mnogim segmentima prepreka daljem razvoju sistema.
»Za uspjeh decentralizacije, od presudne vežnosti je jasno razdvajanje nadležnosti i jasna podjela odgovornosti, kroz zakone i praksu i da decentralizuju nadležnosti prate odgovorajkući resursi», rekao je on.
Šef Operativnog sektora Delegacije Evropske unije u Crnoj Gori, Nikola Bertolini, rekao je usluga socijalne i dječje zaštite definisana kao jedan od najvažnijih političkih ciljeva Unije.
Kako je ocijenio, služba socijalne i dječje zaštite u Crnoj Gori je nerazvijena.
»Nacionalni mehanizmi koji postoje za usmjeravanje i koordinaciju sistema zaštite je razvijen ali ne postoje održivi izvori finansiranja ni na nacionalnom ni na lokalnom nivoui to je problem«, ukazao je Bertolini.
Projekat je finansiran iz IPA fondova sa tri miliona eura, kao i sufinansiranjem UN i Vlade.
»Projekar obezbjeđuje dugoročna rješenja za zaštitu i inkluizivno ovbrazovnaje u Crnoj Gori. Decentrilacija je osnov za uspješnu reformu i za fleksibilne usluge koje mogu da se lakše realizuju«, zaključio je Bertolini.