Na sesiji ‘‘Drvo obećanja 75‘‘, Đeka je kazao da Crna Gora afirmiše svoju posvećenost da nastavi da odlučno radi na sistemskoj zaštiti i promociji ključnih principa demokratije, vladavine prava i ljudskih prava u zemlji, ali i inostranstvu.
"U tom cilju, ministar Đeka istakao da će, pored ostalog, Crna Gora: jačati nacionalne institucije za ljudska prava, posebno Zaštitnika/ce ljudskih prava i sloboda Crne Gore u skladu sa Pariskim principima; intenzivirati napore u borbi protiv svih oblika diskriminacije, posebno protiv ranjivih i marginalizovanih grupa, uključujući žene, djecu, osobe sa invaliditetom, manjine, starije osobe, LGBTIQ+ osobe; promovisati ljudsku bezbjednost za sve i jednake mogućnosti u svim politikama, sa fokusom na obrazovanje, zapošljavanje, zdravstvo, socijalnu i dječju zaštitu i smanjenje siromaštva; osnažiti slobodu izražavanja i slobodu medija, uključujući sistematsku prevenciju i eliminaciju govora mržnje, dezinformacija i svaki vid onlajn i oflajn uznemiravanja; dalje reformisati pravosuđe kako bi se osigurala njegova nezavisnost, integritet, odgovornost i nepristrasnost", navodi se u saopštenju.
Važnost ovog događaja ilustruje sama činjenica da je na njemu učestvovalo preko 140 delegacija na nivou šefova država, vlada i drugih visokih zvaničnika država članica Ujedinjenih Nacija, sa dominantnom porukom da su ljudska prava temelj slobode, pravde, mira i bezbjednosti.
Vladavina prava i ljudska prava su u srži našeg proces pristupanja Evropskoj Uniji što dodatno povećava važnost našeg današnjeg učešća, nacionalne posvećenosti i zaloga, i nacionalnih obećanja koje je Crna Gora ovom prilikom dala.
"U razgovoru sa visokim komesarom UN-a za ljudska prava, Dr. Volkerom Turkom, ministar Đeka se zahvalio na bliskoj saradnji i podršci koju kancelarija komesara pruža Crnoj Gori, uključujući kroz akreditovanog predstavnika za pitanja ljudskih prava u UN timu u Crnoj Gori. U tom okviru, razgovarano je o daljem razvoju nacionalnog mehanizma za praćenja procesa implementacije preporuka u oblasti ljudskih prava koje Crna Gore dobija kroz sistem UN-a, ali i od drugih relevantnih međunarodnih institucija. U dijelu razmjene mišljenja o stanju ljudskih prava u regionalnom i širem kontekstu, razgovarano je o važnosti efikasnog suzbijanja govora mržnje. Takođe, polarizacija i podjela. Kao i o značaju afirmisanja ljudskih prava kao zajedničkog dobra koje spaja cijelo čovječanstvo", stoji u saopštenju.
Izrazio je zadovoljstvo saradnjom koju EU i CG ostvaruju u oblasti ljudskih prava u raznim multilateralnim forumima, posebno izdvojivši kao primjer koordinaciju i saradnju u Savjetu UN-a za ljudska prava.
Pozdravljeno je i kompletiranje Ustavnog suda, uz obostrano isticanje važnosti daljeg jačanja vladavine prava i nezavisnosti pravosuđa. Takođe, i jačanje saradnje sa civilnim društvom, mladima, kao i aktivnosti na jačanju društvene kohezije, s akcentom na interkulturalizam.