"Znači, ljudi jesu fizički ovdje, ali znači na papiru ne postoje, nemaju nijedan dokument. Prilikom rata na Kosovu, jedan dio njih su došli ovdje u Crnu Goru, ali nemaju ništa ni u Crnoj Gori ali ni tamo", kazao je Đeka.
"Mi radimo sa njima bliže, sa nevladinim sektorima koje i oni pokrivaju, pokušavamo da nekako i sa ostalim ministarstvima, da to nekako proširimo, gdje su uključeni Ministarstvo rada, Ministarstvo za državnu upravu i lokalnu samoupravu. Imali smo sad priliku da pomažemo u Beranama, preko našeg ministarstva, iz budžetske rezerve su se opredijelili oko 800 milijardi eura da pomognemo tamo gdje su poplave u Beranama", istakao je Đeka.
Đeka je kazao da sa LGBT populacijom rade zakon o pravnom prepoznavanju, te da su pokrenuli zajedno i brojne projekte, ali da to nije lako i da se ne može riješiti preko noći.
"Onda i prošle godine, normalno da imamo puno projekata vezanih za to kako žive Romi i Egipćani, uopšte diskriminacije nad njima, i mi pratimo to. Znači, sad smo imali jednu konferenciju koja je bila u Prištini, a prije, jedno mjesec-dva smo imali ministarsku konferenciju koja je redovna u Makedoniji, u Skoplju. Urgentni problemi tu, što se tiče Roma, Egipćana i LGBT populacije, rodna zastupljenost i sve ostalo. Veliki problem je što Romi i Egipćani još uvijek ne mogu da budu zastupljeni što se tiče školovanja, ", naglasio je Đeka.