Đeka je rezimirao aktuelno stanje u oblasti rodne ravnopravnosti na sastanku sa šeficom Misije OEBS-a u Crnoj Gori Dominik Vag.
Ministar je naglasio da 44. saziv Vlade ima ambicioznu agendu, posebno u dijelu ubrzavanja evropskog puta Crne Gore, ali jedan od prioriteta su temeljna prava.
Četvrti nacionalni strateški dokument za oblast rodne ravnopravnosti za period 2021-2025, sa dvogodišnjim akcionim planovima izrađeni su u saradnji sa Misijom OEBS- a u Crnoj Gori.
Sagovornici su saglasni da broj sprovedenih aktivnosti treba da bude veći i izrazili uvjerenje da će se formiranjem novog saziva Vlade Crne Gore ubrzavati sprovođenje rodnih nacionalnih politika.
Đeka je istakao značaj Instrumenta za ocjenu orodnjenosti javnih politika koji je postao sastavni dio metodologije izrade Vladinih strateških dokumenata kako bi se horizontalno sprovodili principi rodne ravnopravnosti.
“Instrument je rezultat zajedničke saradnje sa Misijom OEBS-a u Crnoj Gori, a učinak istog u praksi moći će da se mjeri već od naredne godine.
Naredne godine planiramo zajedno da odradimo evaluaciju aktuelnog dokumenta budući da se njegovo važenje završava.
Od velike važnosti nam je svakako i sprovođenje politika rodne ravnopravnosti na lokalnom nivou, gdje nam je preostalo i potpisivanje Memoranduma o saradnji sa još dvije opštine”, kažu u saopštenju.
Šefica Misija OEBS-a, dodaju, čestitala je ministru ukazano povjerenje za novi mandat i poručila da će Misija, shodno prethodnoj dugogodišnjoj praksi, nastaviti da podržava unapređenje stanja ljudskih prava i rodne ravnopravnosti u Crnoj Gori.
Ona je istakla važnost Ministarstva ljudskih i manjinskih prava u oblikovanju demokratskih procesa u zemlji, te unapređenja nacionalnih politika u oblastima svoje nadležnosti.
Vag je naglasila važnost sprovođenja nacionalnih politika na lokalnom nivou kroz multisektorski pristup i upoznala ministra sa projektom koji Misija trenutno sprovodi u četiri crnogorske opštine u vezi sa podrškom izradi lokalnih akcionih planova.
“Plan nam je da podršku proširimo i na druge opštine u Crnoj Gori”, istakla je Vag.
Na sastanku je akcentovana važnost pitanja rodno-odgovornog budžetiranja, političke participacije žena, smanjivanje stereotipa u obrazovanju, te imovinska i ekonomska prava žena.
U susret kampanji "16 dana aktivizma u borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u porodici" sagovornici su saglasni da je jedna od prioritetnih oblasti djelovanja prevencija i zaštita od rodno zasnovanog nasilja.
“Kampanju ćemo i ove godine obilježiti zajedno u medijima kroz akcentovanje tema koje imaju za cilj smanjivanje stereotipa, predrasuda, ali prevashodno podizanju svijesti o borbi protiv svih oblika diskriminacije i nasilja nad ženama”, poručeno je sa sastanka.