Konferencija posvećena Parlamentarnoj dimenziji Berlinskog procesa održana je juče u berlinu, a učešće na konferenciji uzela je i delegacija Skupštine Crne Gore koju su činili poslanici Ivan Vuković, Jovan Subotić, Ana Novaković Đurović i Amer Smailović.
"Konferenciju je obilježila rasprava članova odbora za evropske integracije/poslove Zapadnog Balkana, njemačkog Bundestaga i predstavnika regionalnog civilnog sektora o zajedničkom regionalnom tržištu i zelenoj agendi sa fokusom na dekarbonizaciju. Konferencija je bila i prilika za zajednički sastanak članova odbora za evropske integracije/poslove Zapadnog Balkana i njemačkog Bundestaga na temu reformskih procesa u cilju članstva u EU, kao i regionalne povezanosti država Zapadnog Balkana i buduće međusobne saradnje", saopšteno je iz Skupštine.
Kako dodaju, u okviru prve sesije, posvećene zajedničkom regionalnom tržištu, zamjenik predsjednika Odbora za evropske integracije Jovan Subotić kazao je da ekonomska saradnja predstavlja važnu platformu za sprovođenje reformi i prevazilaženje zajedničkih izazova susjednih država u raznim oblastima.
"On je naglasio važnost njegovanja konkurentnosti zasnovanoj na znanju i u tom smislu istakao da su digitalna ekonomija i poljoprivreda prioritetne oblasti u okviru zajedničkog regionalnog tržišta", ističu iz Skupštine.
Druga sesija je, dodaju, bila posvećena zelenoj agendi, a prisutnima se, u ime Odbora za evropske integracije Skupštine Crne Gore, obratila i poslanica Ana Novaković Đurović.
"Ona je naglasila ulogu parlamenta i odgovornost poslanika u procesu dekarbonizacije, koja određuje budućnost ekonomije svake države. Podijelila je iskustvo Skupštine Crne Gore u pogledu djelovanja zelene poslaničke grupe, ali je istakla da je važno prepoznati značaj ovih pitanja i imati proaktivni pristup ne samo u rješavanju izazova, već i pri planiranju obaveza", dodaju iz Skupštine.
Na zajedničkom sastanku članova odbora za evropske integracije/poslove država Zapadnog Balkana i njemačkog Bundestaga, predsjednik Odbora Ivan Vuković ukazao je na značaj aktuelnog trenutka za politku proširenja, kao i za same države aspirante za članstvo. On je mišljenja da Evropska unija treba da potvrdi atraktivnost svoje uloge na Zapadnom Balkanu, a Berlinski proces sa Njemačkom na čelu, predstavlja dobru osnovu, ne samo za produbljivanje regionalne saradnje, već i zaevropeizaciju regiona.
"Za Crnu Goru, članstvo u EU predstavlja vrijednost više u odnosu na ispunjavanje zadatih obaveza. Buduće generacije treba da žive u regionu u kome je na snazi vladavina pravila, prostoru koji je ekonomski stabilan i prosperitetan. Iako Evropska unija nije idealan sistem, korisna je platforma za sprovođenje reformi, a uslovi su da države aspiranti završe domaće zadatke, ali i pokažu spremnost da žive sa razlitičim kulturama, dijeleći evropske vrijednosti", zaključio je Vuković.
Kako kažu iz Skupštine, njemački poslanici istakli su da članstvo u Evropskoj uniji predstavlja jedini održivi put naprijed, koji obezbjeđuje dugoročan mir, napredak i demokratiju.
"Učesnici su se složili da je jačanje međuparlamentarnog dijaloga ključ za efikasniju implementaciju reformi potrebnih za približavanje regiona Evropskoj uniji. Konferencija je potvrdila posvećenost i EU i Zapadnog Balkana jačanju regionalne saradnje i unapređenju procesa koji vode ka članstvu u EU", stoji u saopštenju.
U ime njemačkog odbora za evropske poslove sastanku su prisustvovati predsjednik Odbora Anton Hofreiter i članovi: Josip Juratović, Gunter Krihbaum (Krichbaum Gunther), Boris Mijatović, Tomas Haker (Thomas Hacker), Jorg Nirnberger (Jörg Nürnberger), Kristian Petri (Christian Petry), An Juriš (Ann-Veruschka Jurisch), Rejner Rotfus (Rainer Rothfuß), Johen Hag (Jochen Haug), Norbert Kleinvošter (Norbert Kleinwächter), Emili Vonc (Emily Vontz), Angelika Glokner (Angelika Glöckner), Aksel Šafer (Axel Schäfer), Mihail Saher (Michael Sacher), Konrad Stokmer (Konrad Stockmeier) i Šantal Kopf (Chantal Kopf).
Događaj je organizovao Institut za demokratiju „Societas Civilis“ – Skoplje (IDSCS), u saradnji sa partnerskim nevladinim organizacijama iz regiona. Cilj konferencije je jačanje parlamentarnog dijaloga i regionalne saradnje u okviru Berlinskog procesa, sa glavnim naglaskom na ključne teme kao što su: implementacija Akcionog plana za zajedničko regionalno tržište, Zelena agenda, zelena tranzicija za zapadni Balkan, proširenje i reforma EU, budućnost regionalne saradnje i povezanost na Zapadnom Balkanu.