“Tokom vježbe u Bokokotorskom zalivu delfini će imati zadatak da otkriju i označe potencijalne lokacije mina i drugih eksplozivnih sredstava koji su ostali na morskom dnu iz ratova. Uz učešće ronilaca iz više država, koji će raditi na otkrivanju potencijalno opasnih objekata preostalih iz Prvog i Drugog svjetskog rata, vježba će predstavljati simulaciju misije održanja mira Ujedinjenih nacija”, kaže se u saopštenju javila je Mina.
Dodaje se da će tokom operacija traganja za minama delfini američke mornarice lociracti objekte koji liče na mine koristeći svoj izuzetni biološki sonar.
“Nakon lociranja nekog objekta instruktor će dati delfinu marker da označi mjesto u blizini tog objekta. Tim delfina će potom napustiti tu oblast, nakon čega će ronioci iz zemalja učesnica raditi na identifikaciji markiranog objekta”, pojašnjeno je iz Ambasade.
Lista svih otkrivenih objekata i njhovih lokacija biće, na završetku vježbe, predočena predstavnicima crnogorske Vlade. “Posebno obučeni civilni tim instruktora za obuku morskih sisara iz SAD upravljaće akcijama delfina tokom izvođenja misije u Tivtu”.
Dolazak delfina je, kako je saopšteno, dio višegodišnjeg američkog programa podrške Crnoj Gori u otkrivanju potencijalno opasnih objekata i izgradnje njenih kapaciteta za saniranje područja u kojima se nalaze minsko-eksplozivna sredstva ostala iz ratova.
“Kao dio ove prve faze programa, tehničari Mornarice SAD obučavaće ronioce Mornarice Crne Gore u pretraživanju, pronalaženju i označavanju eksplozivnih sredstava GPS koordinatama. Dugoročni cilj programa je pomoć Crnoj Gori da uspostavi efikasne i održive kapacitete u čišćenju podvodnih površina”, dodaju iz Ambasade.
Nekoliko susjednih država pozvano je takođe da učestvuje u treningu za ronioce.
Iz Ambasade pojašnjavaju da su delfini dio Programa morskih sisara Mornarice SAD koji doprinosi poboljšanju bezbjednosti vojnih operacija u SAD i širom svijeta.
“Iako Mornarica SAD koristi i druge sisteme za lociranje i vađenje podvodnih sredstava, uključujući sonare, ronioce i podmornice, savremena tehnologija još ne može da dostigne izuzetnu efikasnost bioloških sposobnosti delfina za lociranje objekata”, navedeno je u saopštenju.
Delfini će zajedno sa njihovim civilnim trenerima i članovima mobilne jedinice za uklanjanje eksplozivnih naprava američke mornarice (EODMU) 1, biće transportovani u Tivat vojnim avionom iz baze u San Dijegu, a i veterinarsko osoblje će pratiti tim, kako bi se osigurala bezbjednost i zdravlje morskih sisara.
“Delfini iz Programa morskih sisara Mornarice SAD prolaze dvije do tri godine specijalizovane obuke prije početka rada na projektima podvodne bezbjednosti. Mornarica je posvećena njihovoj bezbjednosti i zdravstvenoj njezi, kao i zaštiti životne sredine, i posvećuje im izuzetnu pažnju”, kazali su iz Ambasade.
Delfini Mornarice obično žive mnogo duže od svoje vrste u divljini, imaju stalnu ljekarsku i zubarsku njegu i hrane se ribama restoranskog kvaliteta, a morski sisari uključeni u ovaj program rade na otvorenom okeanu, slobodni, i do današnjeg dana nijedan morski sisar Mornarice SAD nije stradao u nekom neprijateljskom sukobu.
“Ova misija je moguća zahvaljujući finansijskim sredstvima i drugoj vrsti doprinosa koje su obezbijedili Avijacija SAD, Kancelarija za uklanjanje i smanjenje naoružanja pri Stejt dipartmentu, Trening centar za humanitarno deminiranje pri Ministarstvu odbrane SAD i Humanitarni program deminiranja pri Evropskoj komandi američke vojske u saradnji sa Ministarstvom odbrane Crne Gore”, zaključuje se u saopštenju.
- Portal Analitika/
- Društvo /
- Delfini Mornarice SAD stižu u oktobru
Delfini Mornarice SAD stižu u oktobru
Izvor