Naime, sudija Nina Jovović donijela je odluku da Opština Tuzi isplati gotovo 50.000 eura firmi Avio petrol na ime dodatno izvedenih radova na izgradnji saobraćajnice koji, kako tvrdi Đeljošaj, nijesu dogovoreni sa lokalnom samoupravom kao investitorom.
„Poštuješ zakone države, štitiš interes grada i čuvaš sredstva građana, a sudovi kažnjavaju i donose odluke da treba da radimo nezakonito“, rekao je Đeljošaj.
Prema njegovim riječima, Privredni sud pomenutom presudom urušava Zakon o javnim nabavkama i ostavlja mogućnost izvođačima radova da, kako je kazao, na svoju ruku, izvode “dodatne radove” iako nemaju saglasnost nadzora ali ni investitora.
„Kratko ću objasniti zakonske procedure: 1. Opština je izradila Glavni projekat i reviziju glavnog projekta za izgradnju saobraćajnice, 2. Opština je raspisala tender za izvođača radova i imenovao nadzorni organ za praćenje i realizaciju projekta, 3. Opština je potpisala ugovor sa izvođačem radova i nadzorni organ je uveo izvođača radova u posao, 4. Izvođač radova može da radi samo opis radova iz glavnog projekta, 5. Dodatne radove mora da zatraži od nadzornog organa i nadzorni organ mora da odobri, 6. Ako nadzorni organ odobri, saglasnost mora da potpiše i investitor, u ovom slučaju opština, 7. Ako se odobre dodatni radovi iz tačke 5 i 6, opština potpisuje aneks ugovora za dodatne radove sa izvođačem radova“, naveo je Đeljošaj.
U ovom slučaju, kaže on, u kojem je Privredni sud presudio plaćanje izvođaču radova, nije realizovana nijedna procedura od 5-7 i ističe da „nikako, nikada, po nijednom osnovu opština ne može da plaća nikakve dodatne radove“.
„Dakle, sud presuđuje da opština treba da krši zakon i propise države Crne Gore. Sigurno ovdje nije u pitanju neznanje, ovdje ima posla za SDT i organe države koji su zaduženi da štite Ustav i zakone države“, rekao je Đeljošaj.
Dodao je kako očekuje da Upravni sud poništi ovu, kako tvrdi, „sramotnu presudu kojom se urušava pravni poredak države“.
„Presudu za analizu i otvaranje istrage, proslijedićemo i SDT-u jer je ovo jedan presedan koji se ne smije desiti nijednoj državi, koja želi i pokušava da se integriše u Evropsku uniju a ovakve sudije su najveća kočnica razvoju i uspostavljanju pravne države“, poručio je Đeljošaj.